Πολύ σημαντική νίκη για τον Δωτιέα Αγιάς

*Επί του Α.Ο. Χανιώτη με 2-1 μετά από ανατροπή

Δημοσίευση: 09 Ιαν 2023 10:50

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2023 και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (μετά το Κύπελλο ΕΠΣΛ) ο Δωτιέας Αγιάς, ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο Μακρυχωρίου του Α.Ο. Χανιώτη με 2-1 μετά από ανατροπή, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους καθώς μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με το δυνατό σουτ του Τοπούζη. Στη συνέχεια άσκησαν πίεση και έχασαν ευκαιρίες με τους Φούσκα, Αναγνώστη και Τοπούζη που είχε δοκάρι.
Στην επανάληψη όμως το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τον Δωτιέα Αγιάς να βελτιώνει την εικόνα του και να εκμεταλλεύεται τις αμυντικές αδράνειες των αντιπάλων, φτάνοντας στην ανατροπή.
Αρχικά στο 50’ ο Βλησαρούλης με δυνατό βολέ σημάδεψε το «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Χατζής με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2, σφραγίζοντας μία πολύ σημαντική νίκη για τους «ερυθρόλευκους», που έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες για να φτάσουν πιο άνετα στη νίκη με τους Δρόσο και Αναδολού.
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Χρ. Καπελιάνης): Μπεκτέσι, Σταθάκος (60’ Κορτσάρι), Γιαννακόπουλος, Τσακάλι, Τάρτας, Ντακούλας, Χατζής (68’ Ντελής), Αναδολού, Λαβαντσιώτης (75’ Αποστολάκης), Βλησαρούλης, Δρόσος.
ΑΟ ΧΑΝΙΩΤΗΣ (Αν. Δούμας): Συλλέκτης, Αγγελίδης, Τρόκας, Ράντζα, Σαϊμπέρτ, Αλωπούδης, Κουτσικοβαγγέλης, Κανάνι (Κράββαρης), Φούσκας (Καραγιάννης), Τοπούζης, Αναγνώστης.
Καστοριά-Μακεδονικός Φούφας 0-1
Εθνικός Κεραμιδίου-Κοζάνη 1-1
Δωτιέας Αγιάς-Χανιώτης 2-1
Σβορώνος-Πιερικός 0-2
Εδεσσαϊκός-Ολυμπιακός Β. 1-2
ΑΕΠ Κοζάνης-Αγγελοχώρι 1-0