Ξεκίνημα με ήττα για τον Δωτιέα

Εχασε στη Νεάπολη από την ανώτερη Κοζάνη με 5-1

Δημοσίευση: 14 Νοε 2022 16:00

Προσπάθησε ο Δωτιέας χθες στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ομάδα της Κοζάνης και γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 5-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Νεάπολης, καθώς στην Αγιά συνεχίζονται οι εργασίες, παρουσία φιλάθλων και των δύο ομάδων.
Οι φιλοξενούμενοι που έχουν υψηλές φιλοδοξίες και μπάτζετ, από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους, παίζοντας επιθετικά και πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, οι παίκτες της Κοζάνης κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Στο 27′ ο Ίσακσον βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μπνίτση, αυτός σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (0-1).
Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμη πιο δύσκολα όταν δέχτηκαν δεύτερο γκολ σε ένα καίριο χρονικά σημείο, λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο 43’, ο Πάνου εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιαλαμίδης με κεφάλια έκανε το 2-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δωτιέας μπήκε δυναμικά και δικαιώθηκε. Και αυτό γιατί στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βλησαρούλης μετά από πανέμορφη ατομική ενέργεια, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με ένα εξαίσιο τελείωμα, μείωσε σε 1-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Όμως οι «κόκκινοι» δεν άντεξαν τον ρυθμό της Κοζάνης στη συνέχεια. Σε αυτό συνέβαλε και η αποβολή του Δρόσου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία αρχικά προς τον πρώτο επόπτη (58’) και εν συνεχεία προς τον διαιτητή. Έτσι, στο 65′ ο Μπνίτσης με κεφάλια σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το 1-3.
Η Κοζάνη εν συνεχεία με παίκτη παραπάνω, πέτυχε δύο ακόμη τέρματα. Πρώτα στο 78′ με σουτ του Ίσακσον, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4, για να έρθει στην τελευταία φάση του αγώνα ο Πάττας με κεφαλιά να διαμορφώσει το τελικό 1-5.
Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια, με τον Καραγιάννη στο 34’ και τον Μπνίτση στο 63’, ενώ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να δώσουν μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη τους και να δείξουν από την αρχή στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, τις προθέσεις τους.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Νικόπουλος (Σάμου), που είχε συνεργάτες τους κ.κ. Σφυρή (Θεσσαλίας), Δοδόγλου (Φθιώτιδας).
Ο κ. Σφυρής, ελέγχεται για τη φάση του 0-1 καθώς υπήρξε υποψία οφσάιντ, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Δ. Μπουκουβάλας): Πατέτσος, Παϊτέρης (73’ Σταθάκος), Γιαννακόπουλος, Τσακάλι, Τάρτας, Αποστολάκης (46’ Ντελής), Χατζής Θ. (73’ Κορτσάρι), Ντακούλας, Λαβαντσιώτης, Βλησαρούλης (88’ Αναδολού), Δρόσος.
ΚΟΖΑΝΗ (Νίκος Μπαδήμας): Καραγκιόζης, Πάνος, Παπαργυρίου, Γιαλαμίδης, Κούφας (46’ Πάττας), Ψάλτης (73’ Μπακάλης), Ν. Μπίντσης (72’ Τσώτσος), Καραγιάννης (80’ Στόιος), Ίσακσον (81’ Αντάμης), Αποστολίδης, Γιάννης Παπαδόπουλος (72’ Μπακάλης).