Πέρασε πρώτη η Καλλιθέα

Δημοσίευση: 29 Νοε 2021 19:45

Εκμεταλλευόμενη την αναβολή του αγώνα της ΑΕΚ Β’ με τον Αστέρα Βλαχιώτη -λόγω κρουσμάτων κορονοϊού- η Καλλιθέα ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2, έπειτα από τη νίκη της με 2-0 επί του Ηρόδοτου στο Παγκρήτιο.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, ο Άντονι Μουνιέ, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, σκοράροντας με δυνατό σουτ στο 53ο λεπτό. Στο 85’ η Καλλιθέα «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Θεοχάρη Ποζατζίδη που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς.
Λεβαδειακός και Ρόδος ακολουθούν... κατά πόδας, καθώς και οι δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας. Οι Βοιωτοί έφτασαν στο 3-1 επί του Ο.Φ. Ιεράπετρας, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο (47’ Νίλι, 54’ Δούμτσιος, 82’ Πολέτο - 90’+1’ Χιμένεθ). Οι Ρόδιοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να... φιλοδωρήσουν με τέσσερα γκολ την ουραγό Ζάκυνθο (4’, 74’ Σταματελόπουλος, 23’ Μαρκόφσκι, 85’ Αδαμάκης).
Στο ντέρμπι της Κρήτης, τέλος, η Επισκοπή κέρδισε τον πρώτο φετινό βαθμό της, μετά την ισοπαλία 1-1 κόντρα στα Χανιά. Όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα δίλεπτο, με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη να «απαντάει» στο αμέσως επόμενο λεπτό.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:
Παναθηναϊκός Β’ - Καραϊσκάκης Άρτας 2-2
Καλαμάτα - Εργοτέλης 2-0
Ηρόδοτος - Καλλιθέα 0-2
Λεβαδειακός - Ο.Φ. Ιεράπετρας 3-1
Επισκοπή - Χανιά 1-1
Ρόδος - Ζάκυνθος 4-0
Κηφισιά - Διαγόρας 17:00