Επιτυχίες Πελασγού και ΑΕΛ

ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ16

Δημοσίευση: 02 Ιουλ 2021 20:40

Πολλές διακρίσεις πέτυχαν Λαρισαίοι αθλητές και αθλήτριες του Πελασγού και της ΑΕΛ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ16 που έγινε στο Καυταντζόγλειο Στάδιο στη Θεσσαλονίκη.

Συγκεκριμένα οι εξαιρετικές επιδόσεις των αθλητών/τριών του Πελασγού τον έφεραν στην πρώτη θέση στον Β΄ όμιλο με 104 βαθμούς!
Αναλυτικά αποτελέσματα:
1η θέση Μιχαλόπουλος Παναγιώτης 200 μ. εμπόδια
1η θέση Νιαβής Θανάσης 3000 μ.
1η θέση Αντωνούλης Μιχάλης 2000 φυσικά εμπόδια
1η θέση Παπαγεωργίου Νίκος, Παπαδόπουλος Νίκος, Νιαβής Θανάσης 3x1200μ.
1η θέση Τζήκας Δημήτρης, Γκούμας Γιώργος, Δημουλάς Νίκος, Θώδας Γιώργος 4x80 μ.
2η θέση Αντωνούλης Παναγιώτης 2000 μ. φυσικά εμπόδια
2η θέση Αντωνοπούλου Ζωή, Λίτσιου Δάφνη, Δαβιώτη Μαρία 3x1200 μ.
14η θέση Καψούρη Κατερίνα 80 μ.
Προπονητές του Πελασγού είναι οι: Κουτσιώρας Δημήτρης, Τσιμούλης Γιώργος, Μπεκιάρης Βασίλης και Δούϊκας Κώστας.

Η ΑΕΛ
Επιτυχίες και πολλά μετάλλια είχαν και οι αθλητές στίβου της ΑΕΛ στα 200 μέτρα με εμπόδια, με τις Μυρτώ Δεδούση 1η, την Αρετή Μπρότση 2η και τη Ραφαέλα Κοταρέλα 3η έκανε το τρεμπλ, ενώ στα αγόρια στο ίδιο αγώνισμα, ο Άγγελος Σμουδιάνης αν και προκρίθηκε με την καλύτερη επίδοση προερχόμενος από τραυματισμό, τελικά τερμάτισε 2ος.
Δεύτερη τερμάτισε μετά από έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές η Ιωάννα Φιτσιλή στα 3000 μέτρα, και την ίδια θέση(2η) πήρε η Μαρία Δρόσου στο έξαθλο μετά από μεγάλη μάχη.
Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ80 με καταπληκτική εμφάνιση με τις Παναγιώτα Γκουγκότη, Αρετή Μπρότση, Μελίνα Κατσαβού, Μυρτώ Δεδούση πήρε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο.
Τρίτη θέση πήρε στα 80 μέτρα, αν και κατέβηκε με την καλύτερη επίδοση που δεν την επιβεβαίωσε, η Παναγιώτα Γκουγκότη.
Τέλος τέταρτη θέση πήρε η ομάδα 4Χ200 με τους Αγγελο Σμουδιάνη, Ραφαέλα Κοταρέλα, Ουρανία Ζαχαροπούλου, Δημήτρη Ζαχαρόπουλο, και 5η θέση για την ομάδα 3Χ1200 με τις Ιωάννα Φιτσιλή, Ζωή Κελεπούρη, Αρετή Γιουβρή.
Προπονητές της ΑΕΛ είναι οι Χρήστος Γκόλτσος και ΓΙάννης Ακριβούλης.