SUPER LEAGUE:

Η σεζόν των φιλοξενούμενων

Δημοσίευση: 11 Νοε 2020 20:20

Με 48 παιχνίδια να έχουν διεξαχθεί μέχρι τώρα, παρατηρείται ένα μεγάλο ποσοστό στις νίκες των φιλοξενούμενων, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League.
Ακριβώς το ένα στα τρία παιχνίδια έρχεται «διπλό», ενώ μόλις δύο περισσότερες είναι οι νίκες των γηπεδούχων.

Δεν είναι απίθανο κάτι τέτοιο να οφείλεται και στην απουσία του κόσμου από τα γήπεδα, κάτι που στερεί ένα πλεονέκτημα των γηπεδούχων. Ήδη εννέα ομάδες έχουν χάσει στην έδρα τους, η Λαμία μάλιστα τρία παιχνίδια.
Και ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι οι 11 από τις 14 ομάδες του πρωταθλήματος Super League ήδη κάνει νίκη εκτός έδρας! Στα χρόνια της Super League ποτέ το ποσοστό των εκτός έδρας νικών δεν ξεπέρασε το 28,75% του συνόλου των αγώνων της σεζόν.
Το 2013-14 έφτασε στο απόλυτο χαμηλό του 21,57%.
Ο XΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΤΑ 40 ΓΚΟΛ
Τα 40 γκολ στην Α’ Εθνική/Super League έφτασε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ατρομήτου, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League. Είναι η πέμπτη του ομάδα, μετά τον ΠΑΟΚ (8 γκολ), τον Παναθηναϊκό (15 γκολ), την ΑΕΚ (12 γκολ) και τον Ολυμπιακό (4 γκολ). Πέτυχε το τρίτο του γκολ σε βάρος του Παναθηναϊκού, αφού είχε άλλα δύο με τη φανέλα της ΑΕΚ το 2017. Είναι ο 216ος παίκτης, που φτάνει τα 40 γκολ στην ιστορία της κατηγορίας.

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Το εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού συνεχίζεται και έχει την καλύτερη επίθεση με 14 γκολ, αλλά τα έχει πετύχει όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια στο δεύτερο ημίχρονο, αφού και τον ΠΑΣ τότε τον ισοφάρισε. Ενώ το ένα που έχει δεχτεί, αυτό στα Γιάννενα, το έχει δεχτεί στο πρώτο. Το εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού επεκτείνεται και στην Ευρώπη, με αποτέλεσμα να έχει παίξει 11 παιχνίδια, να έχει πετύχει 17 γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΜΠΛΟ ΕΦΕΡΕ ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Με τρεις νίκες ξεκίνησε την καριέρα του στον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Πάμπλο Γκαρσία, δύο στο πρωτάθλημα και μία στην Ευρώπη. Τέτοιο ξεκίνημα έχει να κάνει προπονητής του ΠΑΟΚ από τον Αύγουστο του 2012, όταν ο Γιώργος Δώνης είχε κερδίσει τα τέσσερα πρώτα του στον πάγκο της ομάδας. Μάλιστα ο Ουρουγουανός πανηγύρισε 10 γκολ σε αυτά τα πρώτα τρία παιχνίδια, κάτι που έχει να κάνει προπονητής του ΠΑΟΚ από το 1974. Τότε ο Γκιούλα Λόραντ είχε ξεκινήσει επίσης με τρεις νίκες και 10 γκολ ενεργητικό.

Ο ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗ ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ
Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Ανδρέας Γιαννιώτης αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό για 8η φορά στην καριέρα του στη Super League. Στις επτά προηγούμενες, πέντε με τον Πανιώνιο και δύο με τον Ατρόμητο, δεχόταν πάντοτε από ένα γκολ. Και μετρούσε τέσσερις ήττες με 1-0 και τρεις ισοπαλίες με 1-1. Αυτή τη φορά κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη επί του Παναθηναϊκού.