Κρίμα για τον Αετό Μακρυχωρίου

*Εχασε στο 90’ +3 με πέναλτι στην Καρδίτσα 1-0

Δημοσίευση: 26 Οκτ 2020 20:25

Ο Αετός Μακρυχωρίου κέρδισε τις εντυπώσεις χθες στην Καρδίτσα παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, όμως τελικά γνώρισε την ήττα στις καθυστερήσεις με πέναλτι από την Αναγέννηση, με 1-0. Το αποτέλεσμα αυτό σίγουρα αδικεί τη συνολική προσπάθεια των παικτών του Κώστα Κατσάρα, οι οποίοι κρατούσαν καλά τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν τα κατάφεραν λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Ζιώγα δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, ώστε να απειλήσουν την εστία του Μισιρλή και να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα. Σε δύο περιπτώσεις ο Μπακρατσάς έφτασε κοντά στο γκολ, αρχικά με προβολή και στη συνέχεια με κεφαλιά, όμως αμφότερες κατέληξαν ελάχιστα άουτ.
Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στην Αναγέννηση, όταν μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Χασομέρη, ο Κουμπούρας απομάκρυνε πάνω στη γράμμη, διατηρώντας το 0-0.
Ο Αετός από την πλευρά του προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση και κάποιες φορές φάνηκε αρκετά απειλητικός.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι «ανοίχτηκαν» περισσότερο, ώστε να φτάσουν στο γκολ.
Στο 50΄, ο Κολοβός βγήκε από δεξιά τετ-α-τετ, όμως δεν κατάφερε στο σουτ που έκανε να νικήσει τον γκολκίπερ της Καρδίτσας.
Λίγο αργότερα στο 55’, ο Λώττας με σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ και στο 58΄σούταρε λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μισιρλή.
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλεύτηκαν τους κενούς χώρους που υπήρχαν και σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν φτάσει στο γκολ.
Όμως στη μία περίπτωση, ο Αρχοντής με εξαιρετικό τάκλιν σταμάτησε τον Ζησούλη στο 63΄, πριν αυτός βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ.
Στη συνέχεια ήταν σειρά του Μένιου Θεολόγη να «δηλώσει παρών» και να πραγματοποιήσει τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις, στις προσπάθειες των Σπανού και Ζησούλη στο 65΄, ενώ στο 90’ ο Κολοβός από αριστερά με σουτ δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Θεολόγη.
Προηγουμένως στο 85΄και η Καρδίτσα θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από μακρινή μπαλιά του Νίκιτς, ο Τζέκος πήρε την κεφαλιά, ο Τσιρογιάννης μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Μισιρλής με διπλή προσπάθεια έκανε σπουδαία επέμβαση.
Τελικά το γκολ νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τσιρογιάννης ανατράπηκε από τον Μισιρλή και ο διαιτητής Κολορίζος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λώττας ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 1-0, «λυτρώνοντας» άπαντες στην Αναγέννηση, που πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Διαιτητής ήταν ο κ. Κολορίζος (Φθιώτιδας), ο οποίος είχε συνεργάτες τους κ. Χλεμπογιάννη, Τσιπούρα (Φωκίδας).
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μιχάλης Ζιώγας) : Θεολόγης Μ., Εκίζογλου (52’ Θεολόγης Β. – 87’ Βαβλιάκης) Μπακρατσάς (87’ Οικονόμου), Γκουγκούδης (65’ Τσιρογιάννης), Νίκιτς, Αρχοντής, Κουτρομάνος, Μπιτέλης, Τζέκος, Λώττας, Χασομέρης.
ΑΕΤΟΣ ΜΑΚΡΥΧΩΡΙΟΥ (Κώστας Κατσάρας): Μισιρλής, Μπάρδας, Δραγατσίκης, Σιάτρας, Κουμπούρας, Ζησούλης (76’ Σπανός), Κολοβός, Αλεξανδρής, Κατσαμάγκας (86’ Μουξιός), Μάντζαρης, Λεσάι (86’ Μπενεχούτσος).

(4η αγων.- 3ος όμιλος)
*Αναγέννηση Κ.- Μακρυχώρι 1-0 (90+3’ Λώττας πεν.)
*Δίας Δίου -Μετέωρα 1-0 (90+1’ Λιόλιος)
*Φήκη- Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-0 (89’ Διβανές πεν.)
*Νέο Κεραμίδι - ΑΕ Καρίτσας 2-2 (31’ Κατσάρας, 45’ Τουλκερίδης / 39’ Τόλιος, 63’ Αλεξίου)
(Ηρακλής Λάρισας - ΑΟ Σελλάνων 3-0 (56’ Κακαβίτσης, 72’ Γκιουρσάνης, 75’ Ναρίνογλου)
15. Κοζάνη    0-3    0
* Ηρακλής Λάρισας, ΠΟΕ, Ατρόμητος Παλαμά, Φήκη, Αμύνταιο και Δίας Δίου έχουν ένα ματς λιγότερο, ενώ η Κοζάνη δύο λιγότερα και Μακεδονικός Φούφα τρία λιγότερα.

(Κυριακή 1/11, 15:00)