Ισόπαλα τα ντέρμπι κορυφής στην Α1 ΕΠΣΛ

ΣΤΗ ΧΘΕΣΙΝΗ 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δημοσίευση: 10 Μαρ 2019 22:14

Δεν ανέδειξαν νικητή τα ντέρμπι κορυφής της χθεσινής 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Έτσι η κατάσταση στην προνομιούχο τριάδα παρέμεινε αμετάβλητη. Πλησίασε ωστόσο στους 2 βαθμούς το Μαυροβούνι που πανηγύρισε νίκη.

Στο γήπεδο Αβέρωφ η ομώνυμη ομάδα και πρωτοπόρος της βαθμολογίας άνοιξε το σκορ στο 8’ με τον Λιλολάρι, ωστόσο ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών απάντησε στην επανάληψη και ισοφάρισε σε 1-1 με το γκολ του Λάτα στο 49’.

Στο γήπεδο Αμπελιάς τα Βούναινα προηγήθηκαν με το γκολ του Κορδελά λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Περήφανου στο 76’.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη της κορυφής κέρδισε το Μαυροβούνι, που νίκησε με 1-0 την Αστραπή Ν. Πολιτείας, χάρη στο γκολ του Βούκουτου στο 66’ και μείωσε στους 2 βαθμούς την απόστασή του από την προνομιούχο τριάδα που οδηγεί σε απευθείας άνοδο.

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις και η Ανάβρα που έκαμψε στο γήπεδο Αγιάς την αντίσταση της Νεάπολης με 2-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Τσαγκαλάς (15’) και Γκαραλιάκος (87’). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 67’ ο Δεσπόπουλος.

Όρθια στη Νεάπολη στάθηκε η Δήμητρα Γιάννουλης η οποία υποχρέωσε τον τυπικά γηπεδούχο Αστέρα Μελισσοχωρίου σε ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ραμάι στο 20’, ο Αστέρας απάντησε στο 51’ με τον Μουμίν (1-1), ενώ στο 72’ ο Ντούφας διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και χάρισε τη νίκη στη Δήμητρα.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε ο Προμηθέας ο οποίος επιβλήθηκε στο γήπεδο Ν. Πολιτείας του Ατρομήτου Αγ. Αναργύρων με το εμφατικό 4-0 που διαμορφώθηκε στο α’ ημίχρονο. Οι νικητές άνοιξαν το σκορ στο 7’ με τον Σκαφιδά, στο 16’ ο Πρισακάρου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ τον θρίαμβο για τον Προμηθέα ολοκλήρωσε ο Πότσης με δύο γκολ που πέτυχε στο 19’ και στο 31’ αντίστοιχα.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟ Ελευθερών ο οποίος αυτή τη φορά επικράτησε στο Μεσοχώρι της τοπικής Ελπίδας με 3-0. Τα γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχαν οι Παιδής (20’) με πέναλτι και Καλφούντζος (70’, 87’).

Τέλος πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη στη μάχη της παραμονής πέτυχε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας με 1-0 μέσα στη Νίκαια επί του Παναγροτικού. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε με αυτογκόλ από τον Ψαθά στο 8ο λεπτό.

Μελισσοχώρι-Δήμητρα Γιάνν.        1-2

Μαυροβούνι-Αστραπή Ν. Π.         1-0

Προμηθέας-Αγ. Ανάργυροι  4-0

Παναγροτικός-Φιλοκτήτης   0-1

Αμπελιά-Βούναινα    1-1

Αβέρωφ-Α.Σ. Βορειοηπειρωτών   1-1

Ανάβρα-Νεάπολη    2-0

Μεσοχώρι-ΑΟ Ελευθερών  0-3