Ελλάδα - Ρωσία στο AEL FC Arena

Δημοσίευση: 14 Ιουλ 2015 8:05

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν στην Κατερίνη οι Εθνικές ομάδες Νέων της Ρωσίας και της Γερμανίας, στην αναμέτρηση με την οποία περάτωσαν τις υποχρεώσεις τους στον 2ο όμιλο της τελικής φάσης του UEFA EURO U-19. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Κέχρερ στο 12΄, οι Ρώσοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του ίδιου στο 32΄ και πήραν προβάδισμα στις καθυστερήσεις με τον Μπεζντενέζνικ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 65΄ ο Βέρνερ.

Στην τετραπλή ισοβαθμία που προέκυψε στον όμιλο η Ρωσία κατετάγη πρώτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει μεθαύριο Πέμπτη (16/7) την Εθνική ομάδα της Ελλάδας στο AEL FC Arena ενώ η Γερμανία ήταν τέταρτη και αποκλείστηκε.

Ο Σουηδός διαιτητής της αναμέτρησης, Αντρέας Έγκμπεργκ, παρατήρησε με κίτρινες κάρτες τους Γκούλιεφ, Σεϊντάεφ, Ταχ και Βάλντσμιντ.

ΡΩΣΙΑ (Ντμίτρι Χομούχα): Μιτριούσκιν, Τσερνόφ, Γιακούμπα, Μακάροφ, Γκούλιεφ, Μπαρίνοφ, Γκολόβιν (80΄ Νουρίσοφ), Μελκάτζε (60΄ Ζεμαλεντίνοφ), Σεϊντάεφ, Γκασίλιν (72΄ Ζούεφ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μάρκους Σοργκ): Φουνκ, Κλόστερμαν, Κλούντερ, Ταχ, Φόρενμπαχ, Κέχρερ (46΄ Ρίτσο), Αμίρι (78΄ Οζτούρκ), Κρίστιανσεν, Βάλντσμιντ (66΄ Κουέτο), Βέρνερ, Σανέ

*Η ισοπαλία αποδείχθηκε αρκετή για τους Ισπανούς απέναντι στους Ολλανδούς, προκειμένου να εξασφαλίσουν την πρόκριση στην τετράδα του UEFAEuroU-19 ChampionshipGreece 2015, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία στην Κατερίνη.

Οι «Φούριας Ρόχας» πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Μιράνι ενώ οι «Οράνιε» ισοφάρισαν στο 54ο λεπτό με πέναλτι του Φαν Αμερσφουρτ, που κέρδισε ο ίδιος από τον Μερέ.

Διαιτητής ήταν ο Λετονός Άντρις Τρεϊμάνις που έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μιράνι, Ντάνι Σεμπάγιος, Μερέ, Καλόν, Μπόρχα.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιβέρα- Καρικόλ, Μερέ, Βαγέχο, Μπόρχα, Μερίνο (68' Τσέικ), Ντάνι Σεμπάγιος, Ασένσιο, Χερνάντεζ, Μαγιοράλ (87' Κάρλος Φερνάντεζ), Πεδράσα (94' Ματίας Ναχουέλ).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ντρόμελ- Οβούζου, Λάρτεϊ Σανιέζ, Μιράνι (78' Καστανίιρ), Λέλιεβελντ, Νούρι, Ντε Γιόνγκ, Ουβεγιάν (46' Λουφ), Καλόν, Φαν Αμερσφουρτ, Ουλντ Τσιχ (46' Κάντα).