Ο Απόλλων συνέτριψε τη Νίκη Βόλου με 5-0!

Δημοσίευση: 25 Ιαν 2017 18:38

Εκπληκτικός ο Απόλλων Λάρισας συνέτριψε στη Φιλιππούπολη τη Νίκη Βόλου με 5-0 και αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα στον 2ο όμιλο της Γ΄Εθνικής κατηγορίας.

Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο διεξήχθη το παιχνίδι με την ομάδα του Απόλλωνα να σκοράρει ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και τα υπόλοιπα στην επανάληψη, ενώ η Νίκη Βόλου αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 7' ο Νικλητσιώτης έκανε σουτ που μπλόκαρε ο Φιρινίδης, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό σουτ του Ιβανίδη από πλευράς Απόλλωνα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Τζήμα. Ο Νικλητσιώτης ήταν πρωταγωνιστής και στο 11' όταν αστόχησε από πλεονεκτική θέση ύστερα από πάσα του Δημολιού, ενώ από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας επέβαλε τον δικό του ρυθμό.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 28' όταν ο Αγρόδημος έκανε ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να κοντράρει σε παίκτη της Νίκης, ο Διβανές έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν φοβερός

και στο 46΄ από συρτή πάσα του Παπαδόπουλου από τα αριστερά ο Μηνάς με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καρακατσάνης με ωραίο τελείωμα από πάσα του Διβανέ έκανε το 3-0. Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη δεν σταμάτησε εκεί και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης πέτυχε άλλα δυο τέρματα φτάνοντας στο τελικό 5-0.

Αρχικά στο 65' ο Καρακατσάνης έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Σαχινίδης με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα έκανε το 4-0, ενώ ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα πέτυχε το πέμπτο γκολ της ομάδας του όταν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τζήμα στο σουτ του Σκούπρα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης Ιώαννης Μπλούνας δεν έδειξε καμία κίτρινη κάρτα.

Διαιτησία: Μπλούνας (Καραγιάννης, Καλύβας).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Ιβανίδης, Αγρόδημος, Καρακατσάνης (69' Σκούπρας), Σαχινίδης (77' Συράκος), Διβανές (75' Καμπέρης), Μηνάς.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (69' Σκοπελίτης), Παρασκευαϊδης, Πετράκος, Νικλητσιώτης (77' Κόλα), Μέτσε, Βασίλιεβιτς, Γκορέτα, Μαλακασιώτης (63' Παπαγεωργίου).