ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΟΛΟ ΑΣΤΑΚΟΥ ΜΕ 64-90

Βαριά ήττα υπέστη ο ΓΣΛ

*Οι «πράσινοι» απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους σ’ ένα παιχνίδι που επί της ουσίας είχε τελειώσει στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο *Αθ. Μπουλιάκης: «Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία»

Δημοσίευση: 12 Νοε 2016 21:40

Βαριά ήττα υπέστη χθες ο Γυμναστικός στο κλειστό της Νεάπολης από τον Αίολο Αστακού με 64-90 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής του μπάσκετ.

Μία ήττα που προβλημάτισε έντονα τους ανθρώπους της αρισινής ομάδας καθώς συνοδεύτηκε από απογοητευτική εμφάνιση. Ουσιαστικά οι αδυναμίες των «πρασίνων» τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενουμένους να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Η αστοχία μπορεί εν μέρει να δικαιολογηθεί, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει δικαιολογία για την έλλειψη αγωνιστικού προσανατολισμού. Είναι χαρακτηριστικό ότι με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το ταμπλό έδειχνε 5-32, ενώ το ημίχρονο τέλειωσε με 24-52. Η εξέλιξη αυτή μετέτρεψε τα υπόλοιπα 20 λεπτά αγώνα σε διαδικαστική υπόθεση με τους φιλοξενούμενους να παίζουν σε ρυθμό ρελαντί κάνοντας ουσιαστικά διαχείριση του αποτελέσματος.

Η είσοδος του ΓΣΛ στο παιχνίδι ήταν απογοητευτική. Ο Αστακός πήγε σ’ ένα σερί 15-0 με τον ΓΣΛ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο 5’ (2-15). Και φυσικά η συνέχεια ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι «φόρτωναν» το λαρισινό καλάθι από παντού σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έχαναν τις επιθέσεις τη μία μετά την άλλη με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτιναχθεί στους 27 πόντους (5-32).

Ο Αστακός έφτασε στο +30 στο 12’ (6-36), για να ακολουθήσει ένα σερί 10-2 του Γυμναστικού (16-38 στο 14’) που ήταν και το μόνο θετικό σημείο στην χθεσινή κακή εικόνα της ομάδας.

Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ (31 πόντοι) σημειώθηκε για πρώτη φορά στο 21’ (24-55). Σαν μην έφτανε αυτό οι Νίκολιτς, Τσουράκις και Τόλιος «φορτώθηκαν» με φάουλ (τέσσερα οι δύο πρώτοι και τρία ο τρίτος) με αποτέλεσμα τα περιθώρια επιλογών του Θανάση Μπουλιάκη να στενέψουν επικίνδυνα. Κάτι προσπάθησε να κάνει στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός αλλά το 19-10 που πέτυχε δεν ήταν αρκετό να δώσει έστω κάποιες αμυδρές ελπίδες.

Το ταμπλό έδειχνε 49-70 όταν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με τον Αστακό να κρατάει την κατάσταση στα χέρια του και να πηγαίνει εύκολα στη νίκη με το τελικό 64-90.

ΓΣΛ (Μπουλιάκης): Τόζιος 12 (0/0, 3/5, 2/4, 8ρ., 1ασ., 1κλ.), Α. Τσούμας 1 (1/2, 0/0, 0/2, 3ρ.), Νίκολιτς 3 (1/1, 1/2, 0/4, 3ρ., 4 ασ., 1τ.), Γ. Τσούμας, Χαιρετίδης, Κούτρας 12 (4/5, 4/5, 0/2, 6ρ., 5ασ., 4κλ., 4τ.), Μπέμπης 3 (0/0, 0/0, 1/3, 1ρ., 1ασ., 1τ.), Τσουράκις 10 (2/3, 4/7, 0/1, 5ρ.), Γκιουλέκας 8 (5/6, 0/1, 1/7, 3ρ., 2ασ.), Σπυρόπουλος 15 (6/7, 5/8, 0/0, 4ρ., 1τ.).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 12 (0/0, 0/3, 4/4, 7ρ., 3ασ., 1κλ, 1τ.), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 18 (4/5, 7/10, 0/1, 1ρ., 6ασ., 4κλ.), Παπαδιονυσίου 11 (1/2, 2/2, 2/4, 7ρ., 5ασ., 1κλ., 1τ.), Κατσαρές 4 (4/4, 0/0, 0/1, 1ρ., 1κλ.), Γκατζιάς 3 (1/1, ¼, 0/0, 1κλ.), Κακλαμάνος 21 (4/5, 4/5, 3/5, 1ρ., 3ασ., 1τ.), Κιτσούλης 6 (2/2, 2/6, 0/2, 4ρ., 1ασ.), Κασαμπαλης 2 (0/0, 1/2, 0/0, 1ρ., 1ασ., 2κλ.), Χαρισμίδης 4 (0/2, 2/4, 0/0, 7ρ., 1ασ., 2τ.), Λυμπάρης 3 (1/2, 1/2, 0/0, 2ρ.), Γκιζογιάννης 6 (0/0, 3/5, 0/0, 2ρ., 1κλ.).

ΑΘ. ΜΠΟΥΛΙΑΚΗΣ: «ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ»

Απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του ήταν ο τεχνικός του ΓΣΛ, Θανάσης Μπουλιάκης ο οποίος τόνισε τα εξής:

«Είχα πολλά χρόνια να δω ένα παιχνίδι να χάνεται στο πρώτο δεκάλεπτο. Δυστυχώς κάναμε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο, σε καμία περίπτωση δεν παίξαμε άμυνα και επίθεση όπως θα έπρεπε. Κάναμε ένα 5-32 και δυστυχώς το ματς χάθηκε εκεί. Τα επόμενα 30 λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά και από θέμα ψυχολογίας και πιστεύω ότι φυσιολογικά ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Να είσαι άστοχος μπορεί να τύχει σε κάθε ομάδα. Το να μην παλεύεις και να μην προσπαθείς δεν μπορώ να το δικαιολογήσω. Θα πρέπει να κοιτάξουμε πιο βαθιά το τι φταίει σ’ αυτήν την ομάδα. Θα κοιτάξουμε να μαζέψουμε τα κομμάτια μας, γιατί δεν μας πειράζει τόσο το αποτέλεσμα όσο κυρίως ο τρόπος με τον οποίο χάσαμε. Θα πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ στο θέμα της ψυχολογίας για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε».

Από την πλευρά του ο Κρίστιαν Κούτρας είπε:

«Τι να πω γι' αυτό το παιχνίδι. Δεν έχω λόγια να εξηγήσω γιατί ήμασταν κακοί. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό, σκοράραμε μόνο πέντε πόντους».

Για τη νίκη του Αστακού ο τεχνικός των φιλοξενουμένων Μιχάλης Κουταλιανός επισήμανε:

« Προσεγγίσαμε πάρα πολύ καλά το ματς, έχοντας απέραντο σεβασμό στον ΓΣΛ. Κυριαρχήσαμε κατά κράτος και στους δύο τομείς του γηπέδου. Δεν θα είναι όμως όλα τα βράδια εύκολα, αλλά βλέπω συνέχεια στην προσπάθεια».

Τέλος ένας πρώην Λαρισαίος από τη θητεία του στην Ολύμπια ο Νίκος Κακλαμάνος είπε:

«Είχαμε προετοιμαστεί για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, σεβόμασταν την ιστορία και την ομάδα του Γυμναστικού, αλλά βγάλαμε ότι είχαμε δουλέψει μέσα στο παρκέ. Η άμυνά μας ήταν διαβασμένη από το πρώτο λεπτό και από την άμυνα πήραμε δύναμη για κάποια εύκολα καλάθια, με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς σχετικά νωρίς».