Με το αριστερό ΕΑΛ και Φιλαθλητικός

Ηττήθηκαν στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής του βόλεϊ γυναικών

Δημοσίευση: 31 Οκτ 2022 10:25 | Τελευταία ενημέρωση: 31 Οκτ 2022 20:02

Με ήττα ξεκίνησαν τις φετινές τους αγωνιστικές υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 Εθνικής γυναικών, ΕΑΛ και Φιλαθλητικός.

Συγκεκριμένα, η ΕΑΛ που αγωνίστηκε στα Γιάννενα κόντρα στον Α.Σ. Γιάννενα, αν και βρέθηκε μπροστά στα σετ με 2-1, δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 και πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ στο οποίο επικράτησαν 17-15.
Ο Φιλαθλητικός δεν μπόρεσε μέσα στην έδρα του (Κλειστό Νεάπολης) να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα και υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-0 σετ. Ο Φιλαθλητικός παρέταξε μία ανανεωμένη ομάδα σε ποσοστό που αγγίζει το 100 %, με νεαρές αθλήτριες που θέλουν χρόνο για να αποκτήσουν την απαιτούμενη χημεία παραμένοντας πιστός στη φιλοσοφία του που είναι να προωθούνται τα νεαρά κορίτσια από την ακαδημία.
Με την ομάδα του κ. Πνάκα αγωνίστηκαν οι Ζιώγα, Παραφέστα, Πεπόνη, Κατσιγιάννη, Μπαγκούια, Γαλογαύρου, Τιρτιράκη (L), Τσιναρίδου, Παυλίδη, Πίτσα, Ραζακιά και Τσούτσου (L).

Πρέβεζα-ΓΣΓ Νίκη    3-0
(25-13, 25-23, 25-6)
Αργώ Βόλου-Νέα Γενεά    1-3
(25-19, 23-25, 19-25, 21-25)
ΑΣ Γιάννενα-ΕΑΛ    3-2
(25-17, 19-25, 16-25, 25-12, 17-15)
Φοίνικας-Ίκαρος    3-1
(25-16, 25-8, 23-25, 25-22)