Τέταρτη σερί νίκη για ΑΕΛ, Ν. Κεραυνό

Στην Α1 ΕΣΚΑΘ - Θετικό πρόσημο και για τον Φοίβο

Δημοσίευση: 31 Οκτ 2022 10:15 | Τελευταία ενημέρωση: 31 Οκτ 2022 20:02

Την τέταρτη σερί νίκη στο Πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΝΑΘ πέτυχαν ΑΕΛ και Ν. Κεραυνός, ενώ θετικό πρόσημο και για τον Φοίβο είχε η 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

ΕΔΡΑΙΩΣΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΗΣ
Μετά από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει και να πάρει τη νίκη με 70-62 απέναντι στα Τρίκαλα 14. Μία νίκη που εδραιώνει τους «βυσσινί» στην κορυφή του Πρωταθλήματος. Ο Γκανέτσας με 19 (2) ήταν ο κορυφαίος για την ΑΕΛ, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Λιάπης 12 (4) και Καφάσης 10.
Τα δεκάλεπτα: 10-8, 33-22, 56-46, 70-62.
ΑΕΛ (Σακκάρης - Αμδίτης): Τσόγιας 3, Μηλιώνης, Γκανέτσας 19 (2), Μπένης, Δελής 6, Κρικώνης 2, Γεωργάκης 9 (2), Αναγνωστάκος, Λιάπης 12 (4), Καραδήμος 6, Καφάσης 10, Πάσχος 3.
ΤΡΙΚΑΛΑ 14 (Μητσιάδης): Αντωνίου 4, Τσιάρας 4, Χρηστάκος 7 (1), Παπαδόπουλος 4, Μπαϊρακτάρης, Μπουντούρης 16 (1), Φούντας 17 (1), Σκουλής, Δουράκης 7, Οικονόμου 3, Γουλιώτης.

ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΝΙΚΗ
Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Φοίβο αυτήν τη φορά κόντρα στον Ίωνα με 68-59. Σ’ ένα παιχνίδι «φωτοτυπία» του ματς με την ΑΕΤ και ενώ ο Φοίβος προηγούνταν με 10 πόντους σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, τρία λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 2 πόντους και όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με το ροζ φύλλο αγώνα. Παρόλα αυτά για ακόμα μια φορά ο 16χρονος Γιώργος Δεμίρης με δύο συνεχόμενα τρίποντα, το πρώτο από τα 8 μέτρα, επανέφερε τη διαφορά στους 4 πόντους και με δύο στις δύο βολές (8 πόντους στα τελευταία 3 λεπτά) οδήγησε την ομάδα στη νίκη.
Κορυφαίος του αγώνα ο Δεμίρης με 23 (3) πόντους και ακολούθησε ο Μπακαρός με 18 (6) αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 19-12, 35-34, 53-43, 68-59.
ΦΟΙΒΟΣ (Ρούκας- Παπαθανασίου): Παζάρας 2, Ντεντεγκιόνι 5 (1), Δεμίρης 23 (3), Οικονόμου 12 (1), Μπακαρός 18 (6), Καμζέλας 2, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 4.