«Ρετιρέ» για... δύο

ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΚΙΛΕΛΕΡ ΠΕΤΥΧΑΝ ΤΟ «2 ΣΤΑ 2» ΣΤΗΝ «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ - ΞΕΣΠΑΣΕ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ. - ΜΕΓΑΛΑ «ΔΙΠΛΑ» ΓΙΑ ΣΥΚΟΥΡΙΟ, ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ - ΕΔΕΙΞΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ

Δημοσίευση: 30 Οκτ 2022 21:15

Με εντυπωσιακό τρόπο συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ, η 2η αγωνιστική του οποίου ολοκληρώθηκε χθες.

Δύο ομάδες κατάφεραν να πετύχουν το απόλυτο, δηλαδή το «2 στα 2» και φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Δαμασιακός έκαμψε στο γήπεδο Γιάννουλης την αντίσταση της Δήμητρας με 2-0 και συνεχίζει το πολύ καλό ξεκίνημα στη φετινή διοργάνωση. Ο Δούκας λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους (43’) έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Τσούτσας λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης (47’) διαμόρφωσε το τελικό 0-2.
Στο γήπεδο Γόννων η ΑΕ Κιλελέρ έβαλε... μπρος στο β’ ημίχρονο και πήρε τη νίκη απέναντι στον τοπικό Όλυμπο με 4-0 και συγκατοικεί μαζί με τον Δαμασιακό στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Το σύνθημα έδωσε στο 55’ ο Κουβελάς και ακολούθησε στο 60’ ο Μπαρούτας. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Χασομέρης με δύο γκολ στο 71’ και στο 90’+1’.
Μετά το στραβοπάτημα της πρεμιέρας, ο Αχιλλέας Φαρσάλων ξέσπασε στον Τύρναβο τον οποίο συνέτριψε στο γήπεδο Αμπελώνα με 7-0. Ήταν το σκορ της ημέρας με τους φιλοξενούμενους να «κλειδώνουν» τη νίκη ουσιαστικά από το πρώτο μέρος (0-4). Χατ τρικ πέτυχε ο Μπλατσέρης (14’, 18’, 54’ πέν.), δύο γκολ πρόσθεσε ο Γκαραλιάκος (24’, 49’) και από ένα οι Δημολιός (39’) και Κερμελίδης (72’).
Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Μαυροβούνι με 3-0 επί του Οικονόμου Τσαριτσάνης, προσθέτοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό του. Το παιχνίδι κρίθηκε στην επανάληψη χάρη στα γκολ των Αθανασιά (55’), Πράπα (61’) και Δ. Μπάγκα (67’).
Πρώτο τρίποντο και πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον μαχητικό Κίσσαβο Συκουρίου που ξεπέρασε το εμπόδιο του Παναγροτικού στο γήπεδο Ζαππείου με 3-2, σ’ ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραμάι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Παπαθανασίου, όμως στο 43’ ο Ραμάι με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 73’ ο Τζιούρας έκανε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους (1-2), ενώ στο 83’ ο Ραμάι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 στο 87’ με τον Γκανάβα, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.
Στο γήπεδο Μελισσοχωρίου Αστέρας και Σμόλικας Φαλάνης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (1-1) με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 40’ με το πέναλτι του Κόκκινου και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον ίδιο τρόπο στο 83’ με σκόρερ τον Καραμάνο.
Την πρώτη του νίκη στην πρώτη εντός έδρας επίσημη εμφάνιση πανηγύρισε ο Φαλανιακός, ο οποίος επικράτησε της Δόξας Βλαχογιαννίου με 2-1. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Δημήρης έδωσε το προβάδισμα στον Φαλανιακό για να ισοφαρίσει στο 19’ ο Παληγιάννης για τη Δόξα. Τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» χάρισε ο συνήθης ύποπτος Τσιάκος που «μίλησε» στο 54’.
Τέλος, πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αετός Μακρυχωρίου στη Ν. Πολιτεία επί της Πελασγιώτιδας με 3-2. Ο Χισάι στο 28’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που στο 36’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκαμπούρα. Με την έναρξη του β’ μέρους ο Χουτεσιώτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-3 και έδειξε τον δρόμο της νίκης στην ομάδα του. Η Πελασγιώτιδα αντέδρασε στο 58’ και στο 71’ με τον Οσμάνι που μείωσε σε 2-3, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο.

Παναγροτικός-Συκούριο    2-3
Δήμητρα Γιάνν.-Δαμασιακός    0-2
Τύρναβος 2005-Αχιλλέας Φ.    0-7
Φαλανιακός-Βλαχογιάννι    2-1
Μαυροβούνι-Οικονόμος    3-0
Πελασγιώτιδα- Μακρυχώρι    2-3
Γόννοι-Κιλελέρ    0-4
Μελισσοχώρι-Σμόλικας    1-1