«Δύο στα δύο» για ΑΕΛ Ν. Κεραυνό και Μύτικα

*Στο Πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 17 Οκτ 2022 17:00 | Τελευταία ενημέρωση: 17 Οκτ 2022 17:44
ΑΕΛ ΑΕΛ

Τρεις λαρισινές ομάδες πέτυχαν το απόλυτο, δηλαδή τη δεύτερή τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Πρόκειται για τους Ν. Κεραυνό, ΑΕΛ και Μύτικα που επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, ενώ την πρώτη νίκη μετά από ένα ματς θρίλερ κατέγραψε στο ενεργητικό του ο Φοίβος.

Αναλυτικά:
Ο Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ
Νικητής και από τον Βόλο επέστρεψε ο Ν. Κεραυνός ο οποίος επικράτησε του Αιολικού με 78-52. Μία εύκολη νίκη για τη νεανική ομάδα της Λάρισας, η οποία στηρίζεται σε παίκτες του εφηβικού και παρά τις δύο σημαντικές απουσίες που είχε.
Στα πρώτα λεπτά ο Ν. Κεραυνός ήταν κάπως μουδιασμένος, ωστόσο γρήγορα βρήκε ρυθμό και άρχισε να ανοίγει σταδιακά την ψαλίδα στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο οι Λαρισαίοι εδραίωσαν την κυριαρχία τους και έφτασαν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, καταγράφοντας το «δύο στα δύο».
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Αργυρούλης 26 και Πανάγος 24 (6).
Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 45-65, 52-78.
Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Αντ. Πάκας): Αργυρούλης 26, Πανάγος 24 (6), Πολιτόπουλος 9, Αντωνόπουλος 5 (1), Τσουκαλέλης 5 (1), Παπαϊωάννου 6, Πιτσαρής 5 (1), Ευθυμίου, Μάνης.
ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ ΣΤΟ «RISING STARS»
ΟΙ ΓΙΑΚΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΠΑΣΧΟΣ
Με δύο σημαντικές ελλείψεις αγωνίστηκε ο Ν. Κεραυνός στον Βόλο. Πρόκειται για τους Γιακούλα και Πάσχο που συμμετείχαν στο τουρνουά «Rising Stars» της Ομοσπονδίας στη Θεσσαλονίκη με τη Μικτή Βορρά, με την οποία πέτυχαν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και θα παίξουν στη συνέχεια της διοργάνωσης στην Αθήνα.
Η ΑΕΛ
Αυτήν τη φορά η ΑΕΛ επιβλήθηκε της Ανάληψης Βόλου με 75-49 αναγκάζοντας τον αντίπαλό της στην πρώτη του φετινή ήττα. Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του πρωταθλήματος για τους «βυσσινί» που είχαν στο πλευρό τους αρκετό κόσμο.
Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο παρκέ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο χτίζοντας διαφορά στο σκορ η οποία αυξανόταν σταδιακά. Η νίκη ήρθε εύκολα όπως άλλωστε επιβεβαιώνει και το τελικό αποτέλεσμα. Όπως επισήμαναν οι υπεύθυνοι της λαρισινής ομάδας, η νίκη ήταν αφιερωμένη στον αθλητή της ακαδημίας και της ανδρικής ομάδας Παναγιώτη Φασλή που περνάει περιπέτεια με την υγεία του.
«Παναγιώτη, μείνε δυνατός και γρήγορα κοντά μας. Συγχαρητήρια σε όλους, συνεχίζουμε δυναμικά. Ευχαριστούμε τους υπέροχους φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν το «παρών»», αναφέρει, μεταξύ άλλων, η σχετική ανακοίνωση των «βυσσινί».
Πρώτος σε πόντους για την ΑΕΛ ο Γκανέτσας 18(3) και ακολούθησαν οι Λιάπης 13(1) και Γεωργάκης 11(2).
Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-20, 59-32, 75-49.
Διαιτητές: Χριστοδούλου - Δότα.
Α.Ε.Λ. (Σάκαρης - Αμδίτης): Μηλιώνης 3(1), Γκανέτσας 18(3), Αναγνωστάκος, Δελής 7(1), Κρικώνης 2, Γεωργάκης 11(2), Πολυχρονιάδης 7(1), Λιάπης 13(1), Καραδήμος 5(1), Καφάσης 2, Πάσχος 7.
ΑΝΑΛΗΨΗ ΒΟΛΟΥ (Καραγιώργος): Φαλάγγας 4, Ευαγγελινός 16, Παπαγεωργίου 4, Σιανός 4, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 13(1), Καρασάββας 4, Σιρολιάνης 4, Χαϊμαντάς.
Ο ΜΥΤΙΚΑΣ
Δεύτερη κατά σειρά νίκη για τον Μύτικα (παρά τις σημαντικές απουσίες), αυτήν τη φορά στη λαρισινή μονομαχία επί του Σπάρτακου με 64-53 εκτός έδρας.
Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Μύτικας ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε διαφορά στο σκορ, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας έτσι στη νίκη.
Οι Ζιώγας 22 (1), Γούλας 21 (1) και Αγαπίου 10 (1) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-33, 39-49, 53-64.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Σαριμπαλίδης 5, Λάμπρου, Χουλιάρας 2, Αγαπίου 10 (1), Γούλας 21 (1), Ζιώγας 22 (1), Δελημήτης, Κόθρας, Κοτρώτσιος, Ριζούλης 2, Ραμασιάς 2, Καρανίκας.
Ο ΦΟΙΒΟΣ 2002
Την πρώτη νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα πέτυχε ο Φοίβος Γιάννουλης με 79-77 επί της ΑΕ Τρικάλων. Το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, καθώς εάν και ο Φοίβος είχε ένα προβάδισμα 10-12 πόντων κάποια συνεχόμενα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να περάσουν με έναν πόντο μπροστά. Ένα καθοριστικό τρίποντο του Δεμίρη και δύο πόντοι από τους Οικονόμου και Παζάρα λίγο πριν την εκπνοή έβαλαν τέλος στην αγωνία του Φοίβου και χάρισαν στη λαρισινή ομάδα την πρώτη της νίκη.
Κορυφαίοι για τον Φοίβο οι Δεμίρης 20(3) και Οικονόμου 23(3).
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-34, 66-55, 79-77.
ΦΟΙΒΟΣ (Ρουκάς- Παπαθανασίου): Οικονόμου 23(3), Παζάρας 5, Ντεντεγκιόνι 5, Δεμίρης 20(3), Μπακαρός 7(1), Καμζέλας 11, Βησσαρίου 4, Παπαθεοδώρου 4, Θεοδωρόπουλος, Ανδρέου, Τριανταφυλλίδης, Τσιγκρίκης.

ΓΣ Βόλου - Δαναοί Τρικ. 53-85
Αιολικός - Ν. Κεραυνός 52-78
Φοίβος - ΑΕ Τρικάλων 79-77
ΑΕΛ - Ανάληψη 75-49
Φούντας 14 - Ίωνας 59-54
Σπάρτακος - Μύτικας 53-64