Hττα και για τη Νίκαια 2012 στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ’ Εθνικής

Δημοσίευση: 17 Οκτ 2022 17:25 | Τελευταία ενημέρωση: 17 Οκτ 2022 17:46

Αρνητικό ήταν το πρόσημο των χθεσινών αναμετρήσεων των ομάδων του νομού στη 2η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής του μπάσκετ, καθώς τόσο ο ΓΣ Αμπελώνα όσο και η Νίκαια 2012 υποχρεώθηκαν σε ήττες.

Ο Γ.Σ. ΑΜΠΕΛΩΝΑ
Σ’ ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση και ειδικότερα στον πόντο 78-79, ο ΓΣ Αμπελώνα έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει τη δεύτερη κατά σειρά και πρώτη εντός έδρας νίκη στη διοργάνωση απέναντι στην Άμφισσα.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βάδιζαν στον πόντο, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΣ Αμπελώνα ανέβασε στροφές και πήρε μία διαφορά 10 πόντων, την οποία όμως απώλεσε σχετικά γρήγορα. Οι 17 άστοχες βολές, αλλά και τα πολλά χαμένα εύκολα καλάθια (είναι χαρακτηριστικό ότι χάθηκαν επτά λέι-απ) έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να οδηγήσουν το ματς στην παράταση (72-72).
Στον έξτρα χρόνο το παιχνίδι παίχτηκε στον πόντο, με τον ΓΣ Αμπελώνα να είναι άστοχος στην τελευταία επίθεση, χάνοντας έτσι με 79-78.
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 38-39, 54-53, 72-72 (κ.α.), 78-79 (παρ.).
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας, Κονδυλόπουλος 11, Νταλός 1, Γκιουλέκας 23(1), Παλάσκας 3(1), Τεμούσης, Κυριακόπουλος 2, Καραγιάννης 4(1), Καράτζιος, Τσιούλκας 20(1), Γιώτης 14.
ΑΜΦΙΣΣΑ (Γίδας): Τσικνής, Λούπουλ 2, Οικονόμου 3(1), Μουρατίδης 14, Τσάρας, Παπαθεοχάρης, Τσιγγενόπουλος 16(1), Ξαγάρας 7, Γκιζόγιαννης Σωκ. 28(1), Μαμαρέλης 9(2), Κοκολόγος.

Η ΝΙΚΑΙΑ 2012
Φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλαν οι παίκτες της Νίκαιας στην Παραμυθιά, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση της ομώνυμης ομάδας. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και το διαχειρίστηκαν για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-25, 52-31, 64-51.
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Μπάθας): Χάιδος 25(3), Μάστορας, Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Τάχιας Α., Μάλλιος 13, Τάχιας Π., Σωτηρίου 2, Κατσίβελος 10(3), Βάτσιος, Κρίπσι 6, Κωσταράς, Τσιρώνης.
ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Γκόρης): Καραδήμας 25, Μουράτης 4(1), Κουραμάς 4, Σιμόπουλος 2, Σιαμέτης, Μοσχόπουλος 5(1), Χασιώτης, Χήρας, Παπαδόπουλος, Μπλιάτζας, Φιλιππόπουλος 9.

Σοφάδες-Ανόρθωση Β.     100-75
Αμπελώνας-Αμφισσα     78-79 παρ. (72-72 κ.α.)
Παραμυθιά-Νίκαια     64-51
Αλμυρός-Αχέρων Καν.     81-49
ΣΚ Ιωάννινα-ΑΟ Τρίκαλα     73-69