Στο ...χαλαρό η Γιουβέντους

*Νίκησε τη Σασουόλο 3-0 *Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Νάπολι

Δημοσίευση: 16 Αυγ 2022 18:15

Ο Ανχελ Ντι Μαρία έκανε ντεμπούτο με γκολ, ο Ντούσαν Βλάοβιτς βρήκε δύο φορές δίχτυα και η Γιουβέντους ξεκίνησε με εύκολη νίκη 3-0 επί της Σασουόλο στο Τορίνο, τις υποχρεώσεις της στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα. Ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26’, ενώ στο 43’ ο Βλάοβιτς, με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Σέρβος φορ ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο 51’.
Καταιγιστική στο β’ ημίχρονο η Νάπολι, συνέτριψε 5-2 εκτός έδρας τη Βερόνα και ξεκίνησε με μία εντυπωσιακή νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A. Το ματς αρχικά δεν έδειχνε καθόλου εύκολο για τους «παρτενοπέι», που βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 28’ από γκολ του Λαζάνια. Ο Κβαρατσκέλια ισοφάρισε γρήγορα (37’) και στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Οσιμέν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, όμως σχεδόν με την επανέναρξη του αγώνα (48’) ο Χένρι ισοφάρισε σε 2-2. Από κει και μετά, η Νάπολι κυριάρχησε απόλυτα, πέτυχε τρία γκολ με τους Ζιελίνσκι (55’), Λομπότκα (65’) και Πολιτάνο (79’), ενώ είδε άλλο ένα του Ουνάς να ακυρώνεται από το VAR.
*Μίλαν-Ουντινέζε 4-2
(11’ πεν. Ερναντέζ, 15’, 68’ Ρέμπιτς, 46’ Ντίας - 2’ Μπεκάο, 45’+ Μασίνα)
*Σαμπντόρια-Αταλάντα 0-2