Ήττα της Εθνικής μπάσκετ

Δημοσίευση: 15 Ιουν 2015 20:48

Με ήττα ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα μπάσκετ των γυναικών τις υποχρεώσεις της στον Β΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στην Οραντέα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 82-57 από τη Λευκορωσία, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής, και περιμένει πλέον το αποτέλεσμα της αποψινής (20:30) αναμέτρησης Τουρκία-Ιταλία, για να δει αν θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-23, 66-35, 82-57.

Η Λευκορωσία πήρε από την αρχή τα «ηνία» και έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με επτά πόντους (17-10), την ώρα που η Δημητράκου με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κρατούσε στο παιχνίδι την ελληνική ομάδα. Η εθνική κατάφερε να προηγηθεί 20-21 στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο ακολούθησε σερί 11-0 της Λευκορωσίας που πέρασε μπροστά με 31-21, περίπου 3 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Η Σπανού μείωσε σε 31-23, αλλά ακολούθησε νέο σερί της Λευκορωσίας, αυτή τη φορά 10-0 και να «κλείσει» το πρώτο μισό του αγώνα στο +18 (41-23). Στο τρίτο δεκάλεπτο η εθνική «κατέρρευσε», με αποτέλεσμα η Λευκορωσία να αποκτήσει προβάδισμα 34 πόντων (63-29) και να «κλειδώσει» τη νίκη και την πρόκριση χωρίς ήττα στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Ανατόλι Μπουγιάλσκι): Πάποβα 20 (4), Κουντράσοβα, Σνίτσινα 9 (1), Ριτσικάβα, Λιχτάροβιτς 18 (4), Ζιούζκοβα, Βεραμεγένκα 8 (1), Λεουτσάνκα 11, Χάρντινγκ 6, Τρόινα 9 (3), Τραβιμάβα, Ιβασάνκα 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζώρτζης Δικαιουλάκος): Γκοτζή, Νικολοπούλου 4, Δημητράκου 14 (1), Χατζηνικολάου 8, Χριστινάκη 4, Καλτσίδου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 5 (1), Σωτηρίου 2, Κοσμά 2, Φασούλα 4, Σπανού 8.