Κόπα Αμέρικα: Νίκη της Βραζιλίας με Νεϊμάρ

Δημοσίευση: 15 Ιουν 2015 12:25 | Τελευταία ενημέρωση: 15 Ιουν 2015 19:07

Ο Νεϊμάρ έσωσε την εθνική ομάδα της Βραζιλίας, καθώς την οδήγησε στη νίκη με 2-1 επί του Περού, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Γ' ομίλου του Κόπα Αμέρικα, που διεξάγεται στη Χιλή. O σταρ της Μπαρτσελόνα ισοφάρισε αρχικά για τη «σελεσάο» και στις καθυστερήσεις έδωσε την ασίστ στον Ντάγκλας Κόστα για το τελικό σκορ.

Οι Περουβιανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κουέβα. Δύο λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Νεϊμάρ ήρθε η απάντηση των Βραζιλιάνων, ύστερα από ασίστ του Ντάνι Άλβες, όμως οι χαμένες ευκαιρίες στη συνέχεια του αγώνα γέμισαν με άγχος τους Βραζιλιάνους.

Τελικά χρειάστηκε το γκολ του Ντάγκλας Κόστα στις καθυστερήσεις για να πάρει τη νίκη με 2-1. Ο Νεϊμάρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Εκτός από το γκολ και την ασίστ στο νικητήριο γκολ, είχε και δοκάρι στο 53'. Οι συνθέσεις:

Βραζιλία: Τζέφερσον, Μιράντα, Ντάνι Άλβες, Φελίπε Λουίς, Νταβίντ Λουίζ, Γουίλιαν (86’ Ριμπέιρο), Φερναντίνιο, Φρεντ (75’ Φιρμίνιο), Ελίας, Ταρντέλι (66’ Ντάγκλας Κόστα), Νεϊμάρ.

Περού: Γκαλέσε, Ζαμπράνο, Αντβίνκουλα, Φαρφάν (82’ Καρίγιο), Μπαλόν, Λομπατόν, Σάντσες, Άσκουες, Βάργκας, Κουέβα (81’ Ρέινα), Γκερέρο.