ΚΑΙ ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ +3 ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Κέρδισε το ντέρμπι ο Αετός Μακρυχωρίου

*Στις καθυστερήσεις οι Γόννοι πήραν την ισοπαλία στο Κιλελέρ *Σημαντικό «διπλό» για τον Αμπελωνιακό στο Μελισσοχώρι

Δημοσίευση: 04 Δεκ 2017 15:18

Ο Αετός Μακρυχωρίου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της χθεσινής 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής κερδίζοντας μέσα στον Τύρναβο την Ακαδημία με 2-1 και σε συνάρτηση με την εντός έδρας ισοπαλία του Κιλελέρ με τους Γόνους (2-2) ξέφυγε στο +3.

Ο Αετός Μακρυχωρίου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 2-0 χάρη στα γκολ των Μπάρδα (4’) και Πάσου (23’, πέν.). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 51’ με τον Κόκκα (που στο 71’ τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι). Ο Αετός κατάφερε στη συνέχεια να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ισοπαλία για το Κιλελέρ αυτή τη φορά με τον Όλυμπο Γόννων (2-2) που στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Δημήτρη Δανιλούλη. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν στη συνέχεια την εις βάρος τους κατάσταση αλλά ο Όλυμπος κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και να φύγει με τον βαθμό στις αποσκευές του.

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη στη μάχη της κορυφής πέτυχε και ο Αμπελωνιακός μέσα στο Μελισσοχώρι με 1-0. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ ο έμπειρος Τσετιροκλής στο 84ο λεπτό.