ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ 3-2!

Ένας ...Θρύλος στο «Emirates»

* Η Μπάγερν συνέτριψε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5-0 Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός πέτυχε χθες τεράστια νίκη στο «Emirates» επί της Άρσεναλ με σκορ 3-2!

Δημοσίευση: 30 Σεπ 2015 1:32

Τεράστια, όχι μόνο για τη σημασία της, καθώς τον ανεβάζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, αλλά περισσότερο για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτή, η πρώτη «ερυθρόλευκη» νίκη στην Αγγλία.

Οι ερυθρόλευκοι δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω σκορ, και όταν δέχθηκαν τα γκολ με τα οποία ισοφάρισαν οι «κανονιέρηδες» είχαν εξαιρετικές αντιδράσεις! Άνοιξαν το σκορ με τον Πάρντο στο 33ο λεπτό, πέρασαν και πάλι μπροστά (2-1) με αυτογκόλ του Οσπίνα στο 40ο μετά από κόρνερ του Φορτούνη, και στο 66ο λεπτό με τον Φινμπόγκασον έκαναν το 3-2!

Οι παίκτες του Βενγκέρ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Γουόλκοτ στο 35ο λεπτό και σε 2-2 με τον Σάντσε στο 65ο λεπτό.

ΆΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγερίν (86’ Κάμπελ), Κοσιελνί (56’ Μερτεσάκερ), Γκάμπριελ, Γκιμπς, Καθόρλα, Κοκλέν (60’ Κοκλέν) Ράμσεϊ, Τσάμπερλεϊν, Εζίλ, Αλέξις, Γουόλκοτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σιόβας, Μποτία, Σαλίνο, Ελαμπντελαουί, Καμπιάσο, Κασάμι, Φορτούνης (86’ Βούρος), Πάρντο, Σεμπά (73’ Ερνάνι), Ιντέγε (46’ Φινμπόγκασον)

*Μια καλή προπόνηση εξελίχθηκε για την Μπάγερν η αναμέτρηση με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι Κροάτες αποτέλεσαν χαμηλό εμπόδιο για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα με τα τρία πρώτα γκολ, ν’ αποτελούν...ευγενική χορηγία του πορτιέρο Εντουάρντο τα δύο και ένα του Μπένκοβιτς. Ο Λεβαντόφσκι έκανε χατ-τρικ 22’, 28’ &55’ ο Ντάγκλας Κόστα στο 14’ και ο Γκέτσε στο 25’ τα τέσσερα γκολ του πρώτου μέρους κι έτσι η Μπάγερν έκανε το δύο στα δύο στον 6ο όμιλο.