ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Σούπερ εμφάνιση για 35 λεπτά

* ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΜΕ 62-53 * ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΣΙ (22 πόντους, 16 ριμπ.)

Δημοσίευση: 21 Νοε 2009 22:42 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 12:47
Η μεταμόρφωση προς το καλύτερο του Γυμναστικού - Ολύμπια το τελευταίο διάστημα είναι φανερό ενώ η προσθήκη κυρίως του Ντέιβιντ Γκριν αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά την ομάδα. Αυτή η μεταμόρφωση φάνηκε και χθες στο κλειστό της Νέας Σμύρνης όπου η λαρισινή ομάδα για 33 λεπτά κρατούσε το προβάδισμα (51-48), αλλά τελικά ο Πανιώνιος ή για να ακριβολογούμε ο έμπειρος Δημήτρης Παπανικολάου πήρε την κατάσταση στα «χέρια» του και με 12 συνεχόμενους πόντους έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους με 62-53.
Η λαρισινή ομάδα είχε σε μια εκπληκτική μέρα τον Μάσι που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ και ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακός.
Σε προσωπική «μονομαχία» Ζορόσκι και Ντέμοντ Γκριν εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Κλειστό της οδού Αρτάκη, με τους δύο παίκτες να έχουν πετύχει από 6 πόντους στο 8-6 υπέρ του Πανιωνίου. Οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν 16-8 και 20-13 με 10 πόντους του Μπι Τζέι Έλντερ και διατήρησαν την πρωτοπορία μέχρι το ημίχρονο χάρη στους 9 πόντους του Γιάννη Καλαμπόκη μόνο στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά και την πίεση στην άμυνα, η οποία υποχρέωσε σε 7 λάθη τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη σε 20 λεπτά. Οι παίκτες του Καλαφατάκη μείωσαν σε 35-31 στο ημίχρονο -το έναυσμα είχε δώσει ο Μπάτλερ στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου- και, όταν ο Μάσι αποφάσισε να μετατρέψει σε «onemanshow» τον αγώνα, χάρη στους 21 πόντους και τα 11 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 10 αμυντικά), η Ολύμπια προσπέρασε 44-47 στο 30΄ και 46-49΄ λίγο αργότερα. Τότε ήταν που «μίλησε» ο Δημήτρης Παπανικολάου, σημειώνοντας 12 σερί πόντους για τους «κυανέρυθρους» στο επιμέρους σκορ 12-2, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 58-51 η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο 36΄ και να πάρει τη νίκη με 62-53.
Τα δεκάλεπτα: 16-9, 35-31, 44-47, 62-53
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις10 (4/4 βολές, 3/5 διπ., 0/2 τριπ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ, 1κοψ), Μπράιαντ 4 (4/6 βολές, 0/11 διπ., 0/1 τριπ., 12 ριμπ., 1 ασ., 5 κλεψ., 1 κοψ.), Ζορόσκι 10 (5/6 βολές, 1/5 διπ., 1/6 τριπ., 6 ριμπ., 1 λάθος, 3 ασ., 4 κλεψ.), Παπανικολάου 13 (3/4 βολές, 2/3 διπ., 2/5 τριπ., 4 ριμπ., 1 ασ., 1 κοψ.), Ευθύμοφ, Χαριτόπουλος (0/2 διπ., 0/4 τριπ., 3 ριμπ., 1 λάθος, 1 ασ.), Καλαμπόκης 10 ( 3/5 βολές, 2/3 διπ., 1/2 τριπ., 5 ριμπ., 1 λάθος, 2 ασ., 1 κλεψ.), Κανονίδης, Γιάνκοβιτς, Παραγιός (0/2 βολές, 0 /2 διπ., 0/1 τριπ., 3 ριμπ.), Αθηναίου (0/2 τριπ.), Έλντερ15 (6/11 διπ., 1/5 τριπ., 8 ριμπ. , 3 λάθη, 1 ασ., 1 κλεψ.)
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ (Καλαφατάκης): Τζακόπουλος, Αλιέβας (0/3 διπ., 0/1 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασ., 1 κλεψ), Νταμόντ Γκριν 8 (1/3 διπ., 2/7 τριπ., 4 ριμπ., 5 λάθη), Παπαχρήστος (0/2 τριπ., 1 ριμπ.), Ντέηβιντ Γκριν 9 (1/2 βολές, 4/7 διπ., 0/4 τριπ., 6 ριμπ., 3 λάθη, 2 ασ., 2 κλεψ), Μπόγδανος (0/2 διπ., 1 λάθος), Τόντιτς 7 (3/5 βολές, 2/3 διπ., 3 ριμπ., 2 ασ., 1 κλεψ.), Παπακώστας, Κόμματος (0/1 διπ., 0/4 τριπ., 2 ριμπ., 3 λάθη, 1 ασ.), Σοανός (0/1 τρίπ.), Μάσι 22 (2/4 βολές, 10/13 δίπ., 16 ριμπ., 2 λάθη, 2 ασ.), Μπάτλερ 7 (2/4 δίπ., 1/4 τρίπ., 2 ριμπ., 2 λάθη, 6 ασ.).
Μετά το τέλος του ματς ο τεχνικός του Πανιωνίου Νέναντ Μάρκοβιτς δήλωσε: «Το ματς δεν ήταν υψηλού επίπεδου, αλλά ήταν πολύ σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Η Ολύμπια πήγε σε αργό ρυθμό, ενώ εμείς χάσαμε πολλά λέι απ, σουτ και δεν θέλω να μιλήσω για ατυχία, γιατί όλα αυτά είναι μέρος του παιχνιδιού. Στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε περισσότερη ενέργεια στην επίθεση. Στο κρίσιμο σημείο ο Παπανικολάου, ο Καλαμπόκης και ο Ράις βοήθησαν την ομάδα και ο Μπράιαντ πήρε 12 ριμπάουντ. Σκεφτείτε ότι είχε να παίξει μπάσκετ 5 μήνες. Από εκεί και πέρα, παρότι δεν είναι δικαιολογίες, ο Εφθίμοφ είναι τραυματίας, ο Παραγιός φαντάρος, ενώ παίκτες έρχονται και φεύγουν. Για αυτό και είναι πολύ σημαντική νίκη αυτή που πήραμε».
Από την πλευρά του ο Γιώργος Καλαφατάκης τόνισε: «Εύχομαι καλή συνέχεια στον Πανιώνιο και του δίνω συγχαρητήρια για τη νίκη. Εμείς ήρθαμε πολύ καλά προετοιμασμένοι, παρότι δεν είχαμε βρει τη χημεία μας μετά τις τελευταίες προσθήκες. Για 35 λεπτά ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά το ματς διαρκεί 40 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο έσβησαν τα φώτα. Η ομάδα ψάχνεται και νομίζω ότι φοβήθηκε τη νίκη. Και τα τρία τάιμ άουτ που πήραμε στο τέλος, πήγαν τσάμπα, δεν κάναμε τίποτα. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Η ομάδα ήταν χάλια ψυχολογικά. Μια ήττα όπως αυτή, αν τη διαχειριστείς σωστά, μπορεί να σου κάνει καλό».