Δύναμη, μυαλό και θάρρος...

ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ 1ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗΣ

Δημοσίευση: 14 Νοε 2009 22:21 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 12:44
Του Κ. Γκιάστα
Λίγη σκόνη στα δάχτυλα, δύναμη στα χέρια και στα πόδια, γρήγορη σκέψη, τακτική και περίσσιο θάρρος. Αυτά τα στοιχεία έδειξαν χθες δεκάδες μικροί αναρριχητές απ’ όλη την Ελλάδα. Παιδιά που μόλις ξεπέρασαν τα δέκα τους έτη βρέθηκαν στο κλειστό του Αγίου Θωμά όπου και συμμετείχαν στο 1ο Κύπελλο Αγωνιστικής Αναρρίχησης που επιμελήθηκε ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Λάρισας με ιδιαίτερη προσοχή.
Εκεί στην τεχνητή πίστα που αναπαριστά το φυσικό ανάγλυφο του βράχου αγόρια και κορίτσια από όλη την Ελλάδα, ξεπέρασαν επίπεδες επιφάνειες, δίεδρα, γωνίες και αρνητικές κλίσεις χάρη στα τεχνητά πιασίματα που προσφέρουν πατήματα σε χέρια και πόδια. Πρώτος ανακηρύσσεται όποιος φθάσει το ψηλότερο σημείο της πίστας, ενώ τώρα τελευταία στο εξωτερικό λαμβάνεται υπόψη και η ταχύτητα αναρρίχησης. Ουσιαστικά όμως το θέαμα που προσφέρουν οι νεαροί αυτοί αθλητές καλύπτει και με το παραπάνω τα τελικά αποτελέσματα. Η Αγωνιστική Αναρίχηση ουσιαστικά χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες.
Τους αγώνες Δυσκολίας που η αναρρίχηση γίνεται «επικεφαλής» με τον αναρριχητή να είναι δεμένος και ασφαλισμένος από κάτω, όπου το κάθε σετάκι περνιέται διαδοχικά σύμφωνα με τους κανονισμούς και όπου το ύψος που καλύπτεται καθορίζει τη θέση του αθλητή σε έναν από τους γύρους του αγώνα.
Τους αγώνες Ταχύτητας, αποκαλούνται οι αγώνες που επιχειρούνται από αθλητές που αναρριχώνται με top rope – σχοινί από πάνω και τους αγώνες Bouldering που αποτελούνται από έναν αριθμό τεχνικών προβλημάτων αναρρίχησης.
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Αρκετές ήταν οι συμμετοχές στον χθεσινό αγώνα μάλιστα από όλη την Ελλάδα. Το περίεργο βέβαια ήταν το γεγονός πως δεν υπήρχαν συμμετοχές Λαρισαίων. Συγκεκριμένα ανά κατηγορία οι συμμετοχές ήταν οι εξής: