ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ

Πρώτη θέση για τον Φιλαθλητικό

* ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Δημοσίευση: 31 Μαρ 2010 3:15 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 10:37
Στο Εθνικό Γυμναστήριο της Μίκρας την Κυριακή 14 Μαρτίου, διεξήχθησαν αγώνες Ενόργανης Γυμναστικής, που διοργάνωσε η Ένωση Σωματείων Γυμναστικής Βορείου Ελλάδος, στις κατηγορίες Παμπαίδων και Παίδων. Στους αγώνες αυτούς πήρε μέρος κατόπιν πρόσκλησης και η ομάδα Παίδων του Φιλαθλητικού Λάρισας (περυσινή Πρωταθλήτρια Ελλάδος).
Η συμμετοχή αθλητών και αθλητριών ήταν μεγάλη (60 αθλητές και 90 αθλήτριες) και συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πολλών φίλων του αθλήματος. Η ομάδα του Φιλαθλητικού κατέκτησε την πρώτη θέση με 302,050 βαθμούς έναντι 277,350 του Διαγόρα Θεσσαλονίκης και 214,750 του Ορφέα Καλαμαριάς καθώς και 4 μετάλλια στα επί μέρους όργανα.
Ο αθλητής Κων/νος Γκρέζιος κατετάγη τέταρτος στο σύνθετο ατομικό με 68, 650 βαθμούς και ακόμη χάλκινο μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους (12,600 β.), και διζύγου (12,300 β.), καθώς επίσης αργυρό μετάλλιο στο μονόζυγο με (10,700 β.). Ο αθλητής Σπύρος Ασημάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους με βαθμολογία 11,200.
Οι αθλητές που συνθέτουν την ομάδα του Φιλαθλητικού εκτός των προαναφερομένων, είναι οι Παναγιώτης Λιάντζουρας με 61,700 β.,Θεόφιλος Μάνος με 61,350 β., Χρήστος Γκόνας με 49,800 β. και Βασίλης Κολοβός με 36,450 β. Με την εμφάνισή του αυτή, ο Λαρισινός Σύλλογος θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για τη διατήρηση του τίτλου του πρωταθλητή Ελλάδος στην πρώτη φάση του πανελληνίου ρωταθλήματος, που θα γίνει στις 17-18 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.