ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ MINI ROTAX 125

Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ζαχαρέλης

Δημοσίευση: 28 Οκτ 2010 2:46 | Τελευταία ενημέρωση: 25 Σεπ 2015 9:35
 Καρό σημαία έπεσε στο kartodromo των Αφιδνών για το πρωτάθλημα rotax 2010. Ήταν ένας αγώνας συναρπαστικός, γεμάτος αγωνία και δράση, αφού ήταν ο τελευταίος της χρονιάς και από αυτόν θα κρίνονταν οι πρωταθλητές. Όλοι οι οδηγοί έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να κερδίσουν μια θέση στο βάθρο. Στην κατηγορία mini 125 ο Λαρισαίος Ζαχαρέλης πήρε χωρίς δυσκολία την πρωτιά του πρώτου σκέλους. Από τους πρώτους γύρους άλλωστε φάνηκε ότι δεν θα άφηνε εύκολα περιθώρια σε κανέναν να προηγηθεί. Και στο δεύτερο σκέλος όμως οδήγησε με πείσμα και δεξιοτεχνία. Εξασφαλίζοντας μια διαφορά 17.5 δευτερολέπτων από τον δεύτερο, έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού. Ο γύρος του νικητή με την καρό σημαία ήταν για τον Θοδωρή πραγματικός «γύρος θριάμβου» αφού το άθροισμα της βαθμολογίας του από το σύνολο των αγώνων, τον ανέδειξε πρωταθλητή Ελλάδας mini rotax 125 2010. Εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι η επιτυχία του Λαρισαίου οδηγού είναι σημαντική γιατί σπανίως σε αυτού του είδους τα πρωταθλήματα τα κατακτούν οδηγοί από την περιφέρεια. Άλλωστε, οι Αθηναίοι οδηγοί έχουν το πλεονέκτημα της οικείας πίστας. Τώρα, ο επόμενος στόχος του Θοδωρή είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπου εξακολουθεί να προηγείται. Απομένουν ακόμη δύο αγώνες για τη λήξη του. Περιμένουμε από το νεαρό οδηγό να δώσει και στους δύο τον καλύτερο εαυτό του και να κατακτήσει τους στόχους που είχε θέσει για φέτος.