ΝΙΚΗΣΕ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ ΜΕ 4-0 ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ΠΡΩΤΗ ΣΤΟΝ 1ο ΟΜΙΛΟ

Στον τελικό του Εφηβικού η Ερασ. Α.Ε.Λ.

* ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΑΠΗ Ν.Π. ΜΕ 6-1

Δημοσίευση: 20 Απρ 2011 3:15 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:27
Το εισιτήριο για τον τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ.Λ. εξασφάλισε χθες η ομάδα της Ερασ. Α.Ε.Λ., η οποία στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος επικράτησε της Πελασγιώτιδας (1) με 4-0 και τερμάτισε στην 1η θέση του 1ου ομίλου. Οι «βυσσινί» θα διεκδικήσουν το φετινό τρόπαιο κόντρα στον Οικονόμο Τσαριτσάνης που αναδείχθηκε πρωταθλητής στο 2ο όμιλο της διοργάνωσης. Θα πρέπει να τονιστεί ότι είναι η πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια που ομάδα της Ερασιτεχνικής Α.Ε.Λ. προκρίνεται σε τελικό του εφηβικού πρωταθλήματος.
Η χθεσινή επιτυχία των «βυσσινί» ήταν απολύτως δίκαιη αφού ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης χάνοντας ευκαιρίες (κυρίως στην επανάληψη) για περισσότερα τέρματα.
Η ομάδα του Νίκου Βλαχούλη ξεκίνησε με γκολ από... τ’ αποδυτήρια αφού πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Σελήνης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κανταρίνου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Το πρώτο μέρος κύλησε με τους «βυσσινί» να έχουν την υπεροχή των κινήσεων πιέζοντας τον αντίπαλό τους χωρίς ωστόσο να κάνουν τη μεγάλη φάση.
Στην επανάληψη όμως έγιναν πιο επικίνδυνοι χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες κυρίως με τον Κίτσιο όπως στο 44’ κοντινή κεφαλιά, στο 47’ τετ α τετ, στο 62’ σουτ και στο 66’ πλασέ, καθώς επίσης και με τον Κόρκα στο 55’ σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Τελικά οι προσπάθειες των «βυσσινί» απέδωσαν καρπούς στο 69’ όταν ο Τζήκας από κοντά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 71’ ο Κίτσιος με δυνατό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.
Το τελικό 4-0 για την Ερασ. Α.Ε.Λ. διαμόρφωσε ο Κορομηλάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 76’. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πολύ καλή παρουσία του τερματοφύλακα της Πελασγιώτιδας Κύρκου που όσο διάστημα ήταν κάτω από τα δοκάρια της εστίας του έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις.
Τον αγώνα διηύθυνε με επιτυχία ο κ. Γρηγοριάδης.
ΠΕΛΑΣΓΙΩΤΙΔΑ: Κύρκος, Τζουβάρας, Γρηγοριάδης, Τσέλας, Κοτσιανούλης, Γελαλής, Μήτσιου, Βλησσαρούλης, Ψύρρας, Σακέι, Αγγελής (Γαρυφαλλόπουλος, Ντικούλης, Κουτσίδης, Θανασάρας, Αθανασίου, Μπικιώτης, Γώγουρας, Τοπαλσάββας, Κοντοδήμος).
ΕΡΑΣ. Α.Ε.Λ.: Αντωνίου, Μάνικος, Περδίκης, Κορομηλάς, Σελήνης, Νασιάκος, Ντουνούδης, Κόκρας, Κίτσιος, Κανταρίνος, Τζήκας (Δεσίλας, Καρανίκας, Παπακωνσταντίνου, Συράκης, Μηνάς, Ταμανάκιας).
ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ
Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ
Η μία από τις δύο ομάδες που θα διεκδικήσει την 3η θέση στο μικρό τελικό της φετινής διοργάνωσης θα είναι ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος τερμάτισε στη 2η θέση του 1ου ομίλου μετά τη χθεσινή νίκη επί της Αστραπής Ν.Π. με 6-1.
Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους και έφτασαν δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Καρβούνης 3, Καλαμπάκας, Περήφανος και Μπράχος. Σκορ ημιχρόνου 2-0.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κούτσικος, Πανέτσιος, Πατσούδης, Κωστόπουλος, Μαρούδας, Κολοβός, Μπάρδας, Καλαμπάκας, Τζήκας, Περήφανος, Θεοδώρου (Μπράχος, Καρβούνης, Στεφανίδης, Πατούνας, Κορλός).
* Ο αντίπαλος του Απόλλωνα στο μικρό τελικό θα γίνει γνωστός αύριο Μ. Πέμπτη καθώς εκκρεμεί το παιχνίδι του Οικονόμου Τσαριτσάνης με τον Τοξότη. Εάν οι φιλοξενούμενοι κερδίσουν τότε καταλαμβάνουν την 2η θέση. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση στη 2η θέση θα ισοβαθμήσουν οι Πελασγιώτιδα (2) και Ακαδ. Πλίτση με την Πελασγιώτιδα να έχει το πλεονέκτημα της νίκης με 1-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι.
Αμπελωνιακός            6-39     1
* Οικονόμος και Τοξότης έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟΥ-ΠΑΙΔΙΚΟΥ
Εν τω μεταξύ στο πλαίσιο του προπαιδικού πρωταθλήματος της Ε.Π.Σ.Λ. σημειώθηκαν χθες τα παρακάτω αποτελέσματα:
Αμπελόκηποι – Φιλοκτήτης    2-1
* Τέλος, για το παιδικό πρωτάθλημα σε αγώνα του 3ου ομίλου η Α.Ε.Δ. Νίκαιας επικράτησε της Ακαδ. Αχιλλέα με 4-2.