ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟ ΜΕ 91-65

Ένατη σερί νίκη ο Φοίνικας

ΓΙΑ ΤΗΝ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευση: 11 Απρ 2011 3:38 | Τελευταία ενημέρωση: 24 Σεπ 2015 16:25
Εύκολο απόγευμα είχε χθες ο Φοίνικας. Για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ και όσον αφορά στον πρώτο βόρειο όμιλο, οι «μελανόλευκοι» κέρδισαν με σκορ 91-65 τον Πανεδεσσαϊκό στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά. Αυτή ήταν και η ένατη συνεχόμενη επιτυχία της λαρισινής ομάδας που τη διατηρεί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο μόλις βαθμούς από τη Νίκη Βόλου και τον Αμπελώνα. Τώρα ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τη Νίκη στη Νέα Ιωνία. Αν καταφέρει και κερδίσει τότε μπορεί να φέρει και ανατροπές στην κατάσταση.
Στο χθεσινό ματς τώρα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν νωρίς. Μόλις στο τρίτο λεπτό κέρδιζε με 11-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 6' σε 14-12 στο 6' αλλά πάλι οι Λαρισαίοι με ένα σερί 9-0 πήγαν τη διαφορά στο +11 στο 8' (23-12). Στη β' περίοδο κακές επιθετικές επιλογές των παικτών του Φοίνικα και χαλαρότητα στην άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Πανεδεσσαϊκό να μειώσει στο 16' σε 34-29 και στο 19' σε 36-32. Στο β' ημίχρονο ο Φοίνικας ήταν πιο ουσιαστικός σε επίθεση και άμυνα και κατάφερε στο 24' να πάρει διαφορά ασφαλείας προηγούμενος με 56-40. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το 37' με το Φοίνικα να φτάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 33 πόντων (90-57). Στα τελευταία 3' οι Λαρισαίοι χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους Εδεσσαίους να μειώσουν στο τελικό 91-65.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 38-32, 74-50, 91-65.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Θεοδωρόπουλος) Παπαδόπουλος 8, Τσιαμπαλής 12 (1), Γιούδας 4, Λιάκος 16 (5), Τσούμας, Γκαγκανάσιος 21, Τσακνάκης 3 (1), Παρασκευόπουλος 4, Καρπούζας 11 (3), Βλησσαρούλης, Δεληχρήστος 12 (1).
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: (Δασκαλάκης) Πέτκος 7 (1), Ζεχερλής 6, Μάρκου, Θεοδώρου 4, Νότης 8 (2), Σταμπούλης 2, Τσιτλακίδης, Τσιάμης 8, Σταυρουλάκης 24 (3), Γκέκας 6 (2), Δοδόπουλος.