ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗ

Σκόνταψε ο Ηρακλής, πλησίασε ο Τοξότης

* ΔΥΟ ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟΝ Β’ ΟΜΙΛΟ ΤΗΣ Β’ ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 30 Απρ 2012 4:12 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 22:21
Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Ηρακλή Λάρισας (2-2 στη Ραψάνη) ο Τοξότης (3-0 τον Ίκαρο). Μετά από την ολοκλήρωση της 28ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΛ όσον αφορά στον δεύτερο όμιλος, η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στον έναν βαθμό και τώρα όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά ως τη λήξη. Από τα άλλα ματς ξεχώρισαν οι εντυπωσιακές νίκες της Αιγάνης (8-2 επί του Δολιχιακού) και του Άρη Λάρισας (6-1 επί του Μύτικα).
ΑΡΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ        6
ΜΥΤΙΚΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ           1
Σε ένα παιχνίδι που τα γκολ έπεφταν βροχή, τουλάχιστον στο δεύτερο ημίχρονο, ο «εξάσφαιρος» Άρης νίκησε με 6-1 τον Μύτικα στη Νεάπολη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους, μιας και ήθελαν, περισσότερο τους τρεις βαθμούς για τη μάχη της παραμονής. Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και ευτύχησε να πανηγυρίσει το 1-0 ως το τέλος του πρώτου 45λεπτου. Ο Χριστίδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε προσωρινά, ο Γκατζούλης πήρε τη χαμένη μπαλιά και την έστειλε παράλληλα προς το τέρμα, όπου με το κεφάλι ο Ακρίβος Γ. την έσπρωξε στα δίχτυα του Μύτικα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο δαιμονιώδη ρυθμό για τους γηπεδούχους, καθώς στο 51ο λεπτό ο Σουλτούκης σούταρε από τα δεξιά, ο Μπουσνάκης έδιωξε με ασθενή απόκρουση, αλλά πήρε το «ριμπάουντ» ο Χριστίδης και έκανε το 2-0.
Σε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο για τον Άρη, στο 54' μετά το κόρνερ Χριστίδη, η άμυνα του Μύτικα θα απομακρύνει την μπάλα πάνω στον Καραμπούζη έξω από τη περιοχή και αυτός με ένα εκπληκτικό σουτ θα ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 3-0.
Το 4-0 έγινε στο 56' όταν ο Γκουζιώτης έκλεψε την μπάλα από τον Ευθυμίου και με ένα όμορφο σουτ δεν έδωσε την ευκαιρία στο τερματοφύλακα του Μύτικα να συγκρατήσει τη μπάλα αν και αυτή χτύπησε και στο δοκάρι, τελικά πέρασε τη γραμμή του τέρματος.
Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τους φιλοξενούμενους, στο 58' ο Σουλτούκης μπήκε από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στη περιοχή και αυτή τη φορά ο Βαρνάς με αυτογκόλ έκανε το 5-0. Στη συνέχεια η ομάδα του Άρη χαλάρωσε και ο Μύτικας κυνήγησε το γκολ της τιμής, το οποίο και πέτυχε στο 75ο λεπτό με όμορφο σουτ του Στοΐλα έξω από την περιοχή. Ο επιθετικός μετά από ωραίες προσποιήσεις, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκουνέλα.
Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει ακόμα και οι γηπεδούχοι ήταν και η ομάδα που ήθελε να έχει και τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση. Στο 82ο λεπτό και ενώ η ομάδα του Μύτικα πίεζε για να πετύχει κι άλλο τέρμα, ο Χριστίδης έβγαλε στην αντεπίθεση μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά τον Σουλτούκη με τον τελευταίο να πλασάρει άψογα και να διαμορφώνει το τελικό 6-1.
Καλή η διαιτησία των κ. Λάκη, Μακρή και Καραγιάννη Χρ.
ΑΡΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γκουνέλας, Βίλλης, Ακρίβος Γ., Ακρίβος Δ. (62' Καλαϊτζαντωνάκης), Λοϊζος (45' Γκαραβέλας), Στατήρης, Μάνης, Καραμπούζης, Χριστίδης, Σουλτούκης, Γκατζούλης (44' Γκουζιώτης)
ΜΥΤΙΚΑΣ ΚΑΛΥΒΙΩΝ: Μπουσνάκης, Νάνος Γ., Νάνος Αστ., Γεωργούλας, Ευθυμίου (57' Μπαλούκας), Καϊμακάμης (57' Ζιακούλης), Γκόλτσιος, Γκαβαλιάγκας, Στοΐλας, Μπαγιώτας (53' Βαρνάς), Φουρκιώτης
ΠΟΜΕ-Ακαδημία Τ. 2-1
Αιγάνη-Δολιχιακός    8-2
Ανθούπολη-Βερδικούσια     4-1
Αστέρας Τ.-Συκέα     3-0
Γόννοι-Ευαγγελισμός           1-0
Άρης Λ.-Μύτικας        6-1