ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΣΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ 6-2

* ΣΚΟΡΠΙΣΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ

Δημοσίευση: 13 Φεβ 2012 2:13 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 21:59
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
του Γιάννη Μουκίδη
Ένας εξαιρετικός Π.Ο. Ελασσόνας συνέτριψε το Βελούχι με το ευρύ 6-2, συνεχίζοντας να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Γ. Καμπερίδη με την ευρεία νίκη της, την εμφάνισή της και γενικότερα με την απόδοσή της σκόρπισε ενθουσιασμό στους φιλάθλους της, που την καταχειροκρότησαν, αλλά και αισιοδοξία ενόψει και του επόμενου αγώνα με τον Πυργετό, στην Ελασσόνα.
Ο γεμάτος αγώνας, στο γήπεδο Ελασσόνας, πρόσφερε συγκινήσεις και θέαμα στους αρκετούς φιλάθλους που παρακολούθησαν ένα όμορφο παιχνίδι. Η ομάδα της Ελασσόνας παρουσιάστηκε ορεξάτη, είχε συνεχή κυκλοφορία της μπάλας, χάρισε όμορφο θέαμα, έχασε πολλές ευκαιρίες, πέτυχε έξι τέρματα, είχε δύο δοκάρια, απέναντι σε ένα επικίνδυνο και σκληροτράχηλο Βελούχι, που κατάφερε να πετύχει δυο γκολ και να έχει ένα δοκάρι.
ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ:
3’: O Χάμος του Π.Ο.Ε. εκτελεί φάουλ και αποκρούει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.
5’: Σουτ του Φλίγκου από καλή θέση και ο Ρεσίτης μπλοκάρει την μπάλα.
8’: Ωραίο σουτ του Ρόππα και ο Ντουφεκιάς αποκρούει σωτήρια πάνω στη γραμμή της εστίας.
13’: Ωραία προσπάθεια του Φλίγκου από τα αριστερά, που επιχειρεί να προωθήσει την μπάλα στους συμπαίκτες του μπροστά στην εστία του Βελουχίου, αλλά προλαβαίνει και μπλοκάρει ο Ρεσίτης.
14’: Ευκαιρία για τον Φλίγκο που σουτάρει και η μπάλα φεύγει άουτ.
15’: Σέντρα – σουτ του Καραΐσκου και η μπάλα στα δίχτυα καταλήγει στα δίχτυα των φιλοξενουμένων. Το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
16’: Σουτ του Μουρατίδη και ο Ρεσίτης Μπλοκάρει την μπάλα.
17’: Σέντρα – σουτ του Φλίγκου από τα αριστερά και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι.
26’: Πάσα του Καραΐσκου από τα δεξιά στον αμαρκάριστο Ρόππα, που σουτάρει και πετυχαίνει το 2-0 .
30’: Δυνατό σουτ του Ζαραβέλη, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη αμυντικού του Π.Ο.Ε. και καταλήγει στα δίκτυα του Μπαϊμάκη, γράφοντας το 2-1 .
36’: Από τα δεξιά σουτ του Μουρατίδη και αποκρούει ο τερματοφύλακας του Βελουχίου την μπάλα.
41’: Σουτ εξ επαφής του Χατζηβαλσάμη και αποκρούει σωτήρια ο Ρεσίτης.
52’: Με δυνατό σουτ ο Φλίγκος σημειώνει το 3-1.
64’: Ωραία προσπάθεια του Μπακαλίδη, που σουτάρει δυνατά και η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι της εστίας του Π.Ο.Ε.
66’: Ο Μπακαλίδης του Βελουχίου εκτελεί φάουλ από μακριά και με σέντρα – σουτ «κρεμάει» τον τερματοφύλακα του Π.Ο.Ε, μειώνοντας σε 3-2 .
68’: Ο Ρόππας από δεξιά εκτελεί φάουλ, άσχημη έξοδος του τερματοφύλακα Ρεσίτη και ο καιροφυλακτών Χάμος με ωραία κεφαλιά, από τα αριστερά πετυχαίνει το 4-2.
71’: Μοναδική ευκαιρία του Μπακαλίδη των φιλοξενουμένων, που ταχύτατα φεύγει, περνάει και τον τερματοφύλακα του Π.Ο.Ε. Μπαϊμάκη, σουτάρει, αλλά η μπάλα απομακρύνεται από αμυντικό.
81’: Δυνατό σουτ του Χάμου, που στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Η φάση συνεχίζεται και ο Χατζηβαλσάμης με σουτ – πλασέ κάνει το 5-2 .
85’: Ο Φλίγκος πασάρει στον Ρόππα, που με σουτ γράφει το 6-2, μέσα σε αποθέωση των φιλάθλων.
Από την ομάδα του Π.Ο. Ελασσόνας πολύ καλή απόδοση είχαν οι Ρόππας, Χάμος, Τζορμπατζάκης, Καραΐσκος, Φλίγκος, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Από τους φιλοξενουμένους του Βελουχίου ξεχώρισε ιδιαίτερα ο δραστήριος Μπακαλίδης.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κ.κ. Καρατέρπου, Μπισούκη, Λαμπριανίδη(Σ.Δ. Κοζάνης).
Π.Ο.ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Γιώργος Καμπερίδης): Μπαϊμάκης, Αποστολόπουλος (48’ Αριανούτσος), Τζορμπατζάκης, Ντουτσαρίδης, Αποστόλου, Χάμος, Φλίγκος, Μουρατίδης (60’ Αλεξανδρής), Χατζηβαλσάμης (82’ Θανάσης), Καραΐσκος, Ρόππας.
ΒΕΛΟΥΧΙ ( Παύλος Σερμπέσης): Ρεσίτης, Πασσάς, Συγκελόπουλος, Πολιτσέρης, Ζαλοκώστας, Ζαραβέλης, Ντουβεκάς (74’ Γενιτσαρόπουλος Κ.), Κοτσαδούρος (87’ Κρασσιάς), Κουρλός (57’ Φλωράκης), Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος.