Η ΕΛΑΣΣΟΝΑ ΕΧΑΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΤΣ ΧΩΡΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ

Μια ήττα στα… τυφλά

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΟΥΤΕ ΣΚΟΡ, ΟΥΤΕ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ 24’’

Δημοσίευση: 30 Οκτ 2012 1:31 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 21:26
 Του Κ. Γκιάστα
 Έχασαν χωρίς να το... βλέπουν οι παίκτες της Ελασσόνας στην Καρδίτσα για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι δύο ομάδες έπαιξαν σε ένα γήπεδο που δεν λειτουργούσε ο ηλεκτρονικός πίνακας και αυτό δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στη διεξαγωγή του αγώνα. Οι παίκτες δεν μπορούσαν να δούνε ούτε το σκορ, ούτε το συνολικό χρόνο που απομένει αλλά ούτε τα 24’’ (πληροφορίες αναφέρουν πως στο πρώτο δεκάλεπτο χρησιμοποιήθηκε κινητό τηλέφωνο γι΄ αυτή τη δουλειά) κάτι που στο μπάσκετ παίζει το σημαντικότερο ρόλο για τη διαχείριση του αγώνα. Αυτό συν το γεγονός πως έπαιζαν εκτός έδρας φαίνεται πως στοίχισε περισσότερο στους φιλοξενούμενους και γνώρισαν την ήττα από την τοπική ομάδα με σκορ 63-57.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ
19-14, 34-24, 46-38, 63-57
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Κ. Ναούμ): Πανταζής 2, Μπράχος 17 (2), Ασημακόπουλος 2, Τσουκαράκης 1, Ναούμ 10 (2), Νικολάου 5, Κατσαρός, Κομποδιέτας 19 (2), Βούλγαρης 2, Τούμπας, Παππάς και Μπραϊμνιώτης
ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Ποντίκας): ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Ποντίκας): Τηλέμης 18 (2), Κουλιούμπας 17 (3), Λιάπης 7, Πισπιρίκος 3 (1), Μπλιάτζας 3, Μπούσιας 5 (1), Σολωμός 2, Πάσχος Δ., Δότας Θ., Κορομηλάς, Δούρος

Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ       67
ΦΟΙΒΟΣ 2002           62
Ενώ τα Φάρσαλα είχαν σταθερή διαφορά 10 πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι - πηγαίνοντας πόντο πόντο - λόγω της χαλάρωσής τους στην άμυνα. Τα πράγματα ξεκαθάρισαν για την ομάδα των Φαρσάλων στα μέσα της τέταρτης περιόδου όπου μια καταπληκτική άμυνα έδωσε μία διαφορά ασφαλείας.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 37-27, 52-48, 67-62
 Γ. Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Τζέλας): Σοφαδίτης 27 (2), Μανετζής Χ., Θώδης 3 (1), Τσιαμούρας 17 (1), Μάρκος 2, Μαργαρίτης 7, Καρατζιάς 9,   Μανετζής Α., Δημητρακόπουλος, Αντωνόπουλος, Ζαχαρής, Παρασκευιώτης.
ΦΟΙΒΟΣ (Κουτρούλης): Τζίγκας, Κατσαβέλης 8, Βαλιώτης 5, Κουνής 3, Κολοβέτσιος 13, Τριανταφυλλίδης 11, Μέκρας, Κουτρουλής 11, Ρούσου, Χαρούλης 11, Μπανιάς.