ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΗ ΡΙΓΑ ΤΗ ΛΕΤΟΝΙΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-1

Με το δεξί μπήκε η Εθνική

ΣΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΤΗΣ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ

Δημοσίευση: 08 Σεπ 2012 3:23 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 17:53
Η Ελλάδα μπήκε με το δεξί στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Λετονίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Κάουνας στο 42’ αλλά η Ελλάδα με τα γκολ των Σπυρόπουλου (57’) και Γκέκα (69’) πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό με τη Λετονία να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 7΄με τον Κάουνα και την Ελλάδα να έχει δοκάρι στο 34΄ με τον Μανιάτη. Τελικά οι Λετονοί πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια μετά από εκτέλεση πέναλτι (42΄) του Κάουνα που κέρδισε ο ίδιος από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερνάντο Σάντος πέρασε στη θέση του Μήτρογλου τον Σαμαρά που άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της εθνικής μας. Η ελληνική ομάδα πίεσε για την ισοφάρισε που ήρθε στο 57΄με σουτ εκτός περιοχής του Σπυρόπουλου. Στο 68΄ ο Σάντος προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή αφού τραυματίστηκε ο Σαμαράς και στο γήπεδο πέρασε ο Νίνης αλλάζοντας παράλληλα το σύστημα της εθνικής από 4-4-2 που ήταν μέχρι εκείνη την ώρα σε 4-2-3-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κατσουράνης έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος των Λετονών και με ωραία πάσα βρήκε τον Γκέκα που έκανε το 2-1. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η Ελλάδα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους.
Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)
Κίτρινες: Κλάβα, Λούκιανοφς, Γκορκς - Μανιάτης, Τζιώλης,
ΛΕΤΟΝΙΑ: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς (80΄ Γκάουρακς), Ιβανόφς, Φερτόφς (75΄ Ρούγκινς) , Τσάουνα, Βισνακόφς (75΄ Βερπακόφσκις), Λουκιανόφς, Ρούντνιεφς.
ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Τζιόλης, Κατσουράνης, Φορτούνης (80΄ Χολέμπας), Μήτρογλου (46΄ Σαμαράς, 68΄ Νίνης ), Γκέκας.