Ο Μηλιώνης με τα... δώρα του

* Η ΑΕΛ «ΕΣΒΗΣΕ» ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΘΩΜΑ ΜΕ 85-55

Δημοσίευση: 23 Δεκ 2013 2:17 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 13:46
Του Κ. Γκιάστα
Τέτοιες ημέρες τα δώρα είθισται να τα φέρνει ο Αϊ Βασίλης. Όμως την ΑΕΛ τα δώρα ήρθαν χθες και τα... έφερε από τα 6.75 ο Χρήστος Μηλιώνης. Ο 33χρονος γκαρντ των «βυσσινί» ήταν αυτός που οδήγησε την ομάδα του σε μια επιβλητική νίκη επί της Μακαμπή με σκορ 85-55 και αύξησε σε μεγάλο βαθμό τις πιθανότητες παραμονής στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Ο Μηλιώνης σε ένα σημείο που η ΑΕΛ δεν μπορούσε να βάλει ούτε δίποντο (είχε σημειώσει μόνο πέντε βολές ενώ είχε 0/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα) την πήρε από το... χέρι και με 4 συνεχόμενα τρίποντά του έδωσε το σύνθημα νίκης.
Πρώτος το «άκουσε» ο πολύπειρος Νίκος Τσούτσος που διανύοντας περίοδο φόρμας το τελευταίο διάστημα καθάρισε κάθε μάχη κάτω από τη ρακέτα και έτσι η ΑΕΛ έφτασε στην 3 της φετινή νίκη μετά από 9 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.
Τώρα ακολουθεί ένα πολύ κρίσιμο ματς στην έδρα της Καστοριάς. Τις δύο ομάδες τις χωρίζει ένας μόλις βαθμός και ως εκ τούτου το αποτέλεσμα όπως και η διαφορά θα παίξουν σημαντικό ρόλο στο τέλος.
Ο τεχνικός της ΑΕΛ ξεκίνησε έχοντας για βασική πεντάδα τους: Τσιλούλη, Μηλιώνη, Καρπούζα, Τσούτσο και Αποστολάκη (για πρώτη φορά φέτος στην πεντάδα). Όμως υπήρχε πρόβλημα στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι ναι μεν έτρεχαν αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Γρήγορα έγιναν αλλαγές και πέρασαν Γκανέτσας (στον Τσιλούλη) και Κόκκας (στον Αποστολάκη). Αυτές οι δύο κινήσεις σε συνδυασμό με την τεράστια ευστοχία του Μηλιώνη έδωσαν άλλον αέρα στην ομάδα που άρχισε να τρέχει και να εκμεταλλεύεται την καλύτερη φυσική της κατάσταση. Γρήγορα η διαφορά μεγάλωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την καλή πίεση στα ψηλά ήρθαν ακόμα καλύτερα αποτελέσματα με περισσότερα κλεψίματα. Το 39-30 του ημιχρόνου έγινε 61-41 και δίκαια το τελικό 85-55.
Κορυφαίος αν μη τι άλλο ήταν ο Χρήστος Μηλιώνης. Τον ακολούθησε ο Νίκος Τσούτσος που ως... φρέσκος πατέρας δείχνει ανανεωμένος. Ο Τσιλούλης θέλει δουλειά στη θέση «1» αλλά χθες έβαλε σπουδαία «γκολ - φάουλ» που δείχνουν πως είναι αποτελεσματικός. Θετικός ήταν ο Κόκκας ενώ άστοχος κάτω από το καλάθι ο Αποστολάκης. Νωθρός ο Καρπούζας.
Καλός αν και δεν πήρε πολλά σουτ ο Θάνος Γκανέτσας. Μοίρασε αρκετές ασίστ και έδειξε οργανωτικός εκεί που χρειαζόταν.
Αξίζει να τονίσουμε πως δεν αγωνίστηκε ο Τσακνάκης που τον ταλαιρώσουμε μια ίωση τις τελευταίες ημέρες.
*Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ. Σαρακενίδης και Χρυσάφης που δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Μεταμόρφωση Βόλου – Πρωτέας Γρεβενών         72-66
Βόνιτσα – Φοίνικας Bergmann Kord           68-89
Αστέρας Λάρισας – Διόσκουροι Κοζάνης 46-52
Τιτάνες Παλαμά – Μελίκη     82-62
Αριστοτέλης Φλώρινας – Καστοριά 56-79
ΑΕΛ – Μακαμπή       85-55