ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Η ΧΘΕΣΙΝΗ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

«Βροχή» τα γκολ στην Α’ Ερασιτεχνική

*Ο ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ 4-0 ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙ ΕΝΩ Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ «ΣΚΟΝΤΑΨΕ» ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΠΟΤΑΜΟ (3-3)

Δημοσίευση: 16 Νοε 2013 22:30 | Τελευταία ενημέρωση: 23 Σεπ 2015 12:56
Χορταστική σε γκολ και θέαμα ήταν η χθεσινή 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας. Ο πρωτοπόρος Φαλανιακός πέρασε από το Καλοχώρι με 4-0 με τους αδερφούς Κώστα και Νίκο Κολοβό να αναδεικνύονται στους κορυφαίους του αγώνα και εκμεταλλευόμενος το «στραβοπάτημα» της Δήμητρας Γιάννουλης αύξησε τη διαφορά του στους τρεις βαθμούς.
Στον Παραπόταμο ο Κεραυνός αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο για την ομάδα της Γιάννουλης την οποία υποχρέωσε σε ισοπαλία 3-2 σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη απέναντι σε μία Δήμητρα που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες.
Στην επανάληψη ο Ηρακλής Χάλκης έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Αργυροπουλίου η οποία στάθηκε άτυχη αφού αν και πάλεψε το γεγονός ότι έμεινε μετά το 1-0 με εννέα παίκτες δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο (εκφράζοντας παράλληλα για μία ακόμα φορά παράπονα για τη διαιτησία).
Ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ συνέχισε την επέλαση στα εκτός έδρας παιχνίδια κερδίζοντας αυτή τη φορά στη Φαλάνη τον Σμόλικα με 3-0. Με τη νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι «έσπασαν» ένα σερί τεσσάρων νικών των «πρασίνων».
Στη Νεάπολη ο Ηρακλής Λάρισας πρόσθεσε ακόμη μία νίκη στο ενεργητικό του αυτή τη φορά επί της Δόξας Ομορφοχωρίου με 3-1. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό και κάποιες καλές επιθέσεις οι «κυανόλευκοι» επέδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και ελέγχοντας την κατάσταση στη συνέχεια αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έφτασαν δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.
Δύσκολη νίκη στη Φιλιππούπολη πέτυχε η ΑΕΔ Νίκαιας με 1-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας που στην επανάληψη και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε κάποιο γκολ. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες με τους φιλοξενούμενους να αγγίζουν το 0-2 στο 77’ με τη διπλή ευκαιρία και δοκάρι.
Πολύ μεγάλη νίκη μέσα στη Μελιβοία πέτυχε η Δόξα Βλαχογιαννίου με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους και με κορυφαίους τους Τασιούλη, Κοντοθανάση, Λιόλιο έφυγαν δίκαια με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους. Σε ό,τι αφορά στον Φιλοκτήτη σίγουρα δεν απέδωσε τ’ αναμενόμενα.
Τα χαμόγελα επέστρεψαν στο στρατόπεδο των Φαρσάλων αφού ο Αχιλλέας γεύτηκε μετά από τρεις διαδοχικές ήττες τη νίκη με 4-1 «σπάζοντας» το επί έξι αγωνιστικές αήττητο του Αετού Μακρυχωρίου.
Τέλος ο Μύτικας/Ολυμπος μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι των ουραγών μετά το ευρύ 6-2 επί του ΠΟΕ και πρόσθεσε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό του αφού πλέον βρίσκεται μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.
Φιλοκτήτης-Βλαχογιάννι        1-4
Απόλλων Λ.-ΑΕΔ Νίκαιας   0-1
Σμόλικας-Αβέρωφ    0-3
Παραπόταμος-Δήμητρα Γιανν.         3-3
Μύτικας/Ολυμπος-ΠΟ Ελασσόνας 6-2
Ηρακλής Λ.-Ομορφοχώρι    3-1
Αχιλλέας Φ.-Μακρυχώρι       4-1
Καλοχώρι-Φαλανιακός         0-4