Απώλεσε 2 βαθμούς η Ανθούπολη

* «Κόλλησε» στο 0-0 με την Αρτα χθες στη Νεάπολη

Δημοσίευση: 14 Οκτ 2024 11:31

Δύο βαθμούς απώλεσε μέσα στην έδρα της η Ανθούπολη, η οποία

«κόλλησε» στο 0-0 με την Αναγ. Άρτας χθες στο γήπεδο Νεάπολης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Η λαρισινή ομάδα δεν ικανοποίησε στο μέγιστο με την εικόνα που παρουσίασε και κυρίως, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 15’ (η ισορροπία, ωστόσο, επανήλθε στο 76’), καθώς δεν μπορούσε να βρει ουσιαστικές λύσεις επιθετικά, απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο που επέδειξε μαχητικότητα στο παιχνίδι του. Παρ’ όλα αυτά, διατηρήθηκε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.
Η Ανθούπολη έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο α’ ημίχρονο και μετά το 15’, όταν ο Μανιώτης δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα, πίεσε ασφυκτικά τον αντίπαλό της στην προσπάθειά της να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.
Η πρώτη, ωστόσο, καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους στο 10’ με τον Ελέζι.
Η Ανθούπολη άγγιξε δύο φορές το γκολ με τον Αρσενίδη, στο 31’ όταν το σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ και στο 38’ όταν το πλασέ πάνω στην κίνηση από κοντινή θέση είχε την ίδια κατάληξη.
Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στην επανάληψη και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και απείλησαν μέχρι το 65’ περίπου.
Η Ανθούπολη άρχισε να ισορροπεί την κατάσταση και στο 69’ έχασε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία, όταν ο Βαγενάς μπήκε από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα στον Κατσαμάγκα, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας παρενέβη σωτήρια.
Στο 76’ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χατζησαββίδης.
Από κει και πέρα οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.
Με πολλά λάθη η διαιτησία του κ. Μελτζανίδη (Ημαθίας). Είναι χαρακτηριστικό ότι εκφράστηκαν παράπονα και από τις δύο πλευρές. Χωρίς προβλήματα οι βοηθοί του κ. Γκόγκος και Ζουρνατζίδης από την ίδια ΕΠΣ.
Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Χασομέρης (25’), Αθ. Παπαγεωργίου (45’), Πινακάς (59’), Μπαρούτας (89’) και Χατζησαββίδης (67’ και 76’ κόκκινη), ενώ απευθείας κόκκινη είδε ο Μανιώτης (15’).
*Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ.
ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ (Ι. Τσακμακίδης): Πατέτσος, Μπαρούτας, Κορτσάρι, Γκαλίτσιος, Λάιος (56’ λ.τ. Πινακάς), Χατζησαββίδης, Παπαγεωργίου Θ., Αρσενίδης (63’ Νούσιος), Βαγενάς (82’ Αναγνώστης), Κατσαμάγκας (82’ Παρλάντζας), Χασομέρης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Θεοδωράκης Χ., Πετρίδης (90’+1’ Παππάς Ε.), Πάνου, Λισγάρας, Βασιλάκης, Θεοδωράκης Δ. (82’ Μαγκάκης), Ελέζι, Μανιώτης, Ροντρίγκεζ, Ιορδανίδης, Παπαθανασίου (90’+1’ Τουρμούσογλου).
Αμβρακικός-Σβορώνος     3-0
Ζάκυνθος-Αναγ. Καρδίτσας     1-1
Ολυμπιακός Β.-Θεσπρωτός     0-1
Ανθούπολη-Αναγ. Άρτας     0-0
Αλεξάνδρεια-Κοζάνη     1-1
Αστέρας Πετριτή-Ατρ. Παλαμά     1-0