Ανετα ο ΓΣ Αμπελώνα, νίκη κατέγραψε και ο ΝΕΣ Λάρισας

ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΗΣ Α1 ΕΣΚΑΘ - ΗΤΤΗΘΗΚΑΝ ΑΕΛ, ΕΑΛ, Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΚΑΙ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ

Δημοσίευση: 08 Οκτ 2024 12:46

Μετατρέποντας το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο ο Γ.Σ. Αμπελώνα επιβλήθηκε με το εμφατικό 89-55 του Ν. Κεραυνού στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα από την αρχή, «χτίζοντας» διαφορά στο σκορ την οποία αύξησαν σταδιακά για να φτάσουν άνετα στη νίκη.
Απόλυτος κυρίαρχος ο ΓΣ Αμπελώνα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη φετινή διοργάνωση. Πέντε παίκτες από τους νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Χασιώτη 20(6). Οι υπόλοιποι ήταν οι Λόλας 19, Τεκούσης 15(5), Παλάσκας 13(3) και Φιλιππόπουλος 12.
Τα δεκάλεπτα: 20-7, 39-20, 66-37, 89-55.
ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Β. Τεκούσης): Σιαμέτης, Τεκούσης 15(5), Αχμάτι 2, Καρπούζας 6(1), Χασιώτης 20(6), Μπεκιάρης 2, Αραμπατζής, Παλάσκας 13(3), Καραγιάννης, Λόλας 19, Μηλιώνης, Φιλιππόπουλος 12.
ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Αντ. Πάκας): Γκουντόπουλος 5, Νουρτσελάρι, Ζαφειρούλης, Λιάμπος 3(1), Πανάγος 6(2), Ζαφειρούλης, Τριανταφυλλίδης Θ. 3(1), Τριανταφυλλίδης Κ. 10(1), Ζήλος, Ζέρβας, Μπίλιος, Πέρκας 20(4), Σχοινάς 8(1).

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ Ο ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή διοργάνωση και ο ΝΕΣ Λάρισας, ο οποίος επικράτησε του Γ.Σ. Αλμυρού με 70-55.
Η ομάδα της Λάρισας πήρε σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (39-27), παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΝΕΣ Λάρισας διατήρησε την ίδια εικόνα, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να γίνει απειλητικός και έφτασε δίκαια στο θετικό αποτέλεσμα.
Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Ζιώγας 19(3) και ακολούθησαν οι Ζησούλης 12(2), Κοτρώτσιος 12 και Σαριμπαλίδης 11(3).
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 39-27, 53-45, 70-55.
ΝΕΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Β. Θεοδωρόπουλος): Κοτρώτσιος 12, Σαριμπαλίδης 11(3), Ζησούλης 12(2), Βέρρος, Παπαθανασίου 2, Ζιώγας 19(3), Ντάος, Ιωαννίδης, Μπαντούκας, Παπαοικονόμου, Μακρίδης 9, Σιμόπουλος 5(1).
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Χατζόπουλος 2, Καραμανλής 2, Παπούλιας 17, Τόρης, Νάκος 2, Κανατούλας 7, Τάσσος 25, Βαλαμούτης, Χατζής.

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ «ΛΥΓΙΣΕ» Η ΑΕΛ
Στην παράταση «λύγισε» η ΑΕΛ, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από το Πολυαθλητικό Τρικάλων με 68-77 (60-60 κ.α.), μετά από ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές στο σκορ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας διαφορά 6 πόντων (7-13) ενώ κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 21-24.
Η ΑΕΛ έβγαλε αντίδραση στο β’ ημίχρονο και έκανε την ανατροπή περνώντας οριακά στο σκορ με 40-39 στο 30’.
Στην τελευταία περίοδο η εξέλιξη του αγώνα ήταν αμφίρροπη, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (60-60).
Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είχαν περισσότερα αποθέματα δυνάμεων και έφτασαν στο τελικό 68-77.
Ο Μόσορας των φιλοξενουμένων αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22(4) και ακολούθησαν οι Φούντας 18(3) και Μαραθοκαμπίτης 17, ενώ από την ΑΕΛ διψήφιο αριθμό πόντων κατέγραψαν οι Κρικώνης 15(2), Γκανέτσας 15(1), Οικονόμου 14 και Τσιμούρτος 12(3).
Τα δεκάλεπτα : 07-13, 21-24, 40-39, 60-60 κ.α., 68-77 παρ.
ΑΕΛ (Ν. Παπαϊωάννου): Γκανέτσας 15(1), Κρικώνης 15(2), Οικονόμου 14, Τουρναβίτης 2, Τσιμούρτος 12(3), Μηλιώνης, Πνευματικός 6(1), Γαβρογιάννης 2, Μπακαρός 2, Ζαγκλής, Ραυτόπουλος.
ΠΟΛΥΑΘΛΗΤΙΚΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Αλεξίου): Μόσορας 22(4), Μαραθοκαμπίτης 17, Φούντας 18(3), Δουβλαντώνης 2, Βατίστας 4, Τσάκος 6, Ευαγγελακόπουλος 4, Κατσαδούρος 2, Αρκούδας 2, Τσιάρας, Μάρκος, Γεωργάκης.

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΕΑΛ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣΗΜΙΣΙ ΩΡΕΣ ΑΓΩΝΑ
Η ΕΑΛ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει στα Τρίκαλα το εμπόδιο του Άρη και υποχρεώθηκε σε ήττα με 80-69. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ματς διήρκησε τρεισήμισι περίπου ώρες, καθώς στο 3ο δεκάλεπτο σημειώθηκε blackout που οδήγησε σε 45λεπτη διακοπή.
Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά από την αρχή και παρά την ενέργεια που έβγαλε στο β’ ημίχρονο η ΕΑΛ διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας έτσι στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα : 27-12, 43-30, 54-49, 80-69.
ΑΡΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τσίμας): Χρονόπουλος 5, Σταμούλης, Δεμίρης 8(1), Ναλμπάντης 10(1), Τσίρμπας 16(3), Γκίνος 3(1), Τσάκαλος 20, Μαρινάκης 3, Καραχρήστος, Αργυρόπουλος 6(2), Αφεντουλίδης 7, Δούλης 2.
ΕΑΛ (Ι. Γκαραγκούνης): Παπαναστασίου 15(3), Μουσούλης 7, Ντούγκας 10, Καλόγηρος 2, Περιστέρης 5, Ριζούλης 10(1), Τσουκαλέλης 2, Κυρίτσης 3(1), Κίτσιος 3, Γεωργαντάς 6, Παπαιωάννου 6.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΠΑΡΤΑΚΟ
Ο Σπάρτακος δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα και υποχρεώθηκε σε ήττα με 62-47 από τον ΓΣ Αγριάς.
Το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο του ΓΣ Αγριάς (8-22) έθεσε τις βάσεις για τη νίκη των φιλοξενουμένων, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων που μείωσαν στους 7 πόντους στο ημίχρονο (31-38).
Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στη νίκη.
Μπαμπανάτσας 12(2) και Καφάσης 10(1) τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων από τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ντάκης 16(3) και Αμπάρης 13(2).
Τα δεκάλεπτα: 8-22, 31-38, 34-51, 47-62
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Μ. Γρεμμενάς): Καλέτσιος Δ. 8, Καλέτσιος Κ. 2, Μπαμπανάτσας 12(2), Αθανασόπουλος, Τσάλτας 11(3), Καφάσης 10(1), Κουμαντζιάς, Λιάπης 4, Μάρκιν, Πάσχος, Αναγνωστάκος, Μάρκος.
ΓΣ ΑΓΡΙΑΣ (Σ. Τύμπας): Στούμπος, Καλογερόπουλος 6(1), Ευαγγελινός 7(2), Ντάκης 16(3), Ανδρεόγλου, Σιμώτας 5(1), Αμπάρης 13(2), Καραμήτσος 3, Βυρσωκινός, Καλαιτζής 3, Ξηρόπουλος 9.

Δαναοί-Ολυμπιακός Β.    75-79
ΝΕΣ Λάρισας-ΓΣ Αλμυρού    70-55
ΓΣ Αμπελώνα-Ν. Κεραυνός    89-55
Απόλλων Καρδ.-Διμήνι    77-67
Σπάρτακος-ΓΣ Αγριάς    47-62