«Λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ με νίκη στη Λειβαδιά πέρασε πρώτος

Δημοσίευση: 07 Οκτ 2024 9:01

Στο «λευκό» 0-0 έμεινε το μεγάλο ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής σε ένα σπουδαίο ματς που τα είχε όλα, εκτός από... γκολ.

Καλύτεροι οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο, «πάτησε» καλύτερα μετά το 45’ ο Ολυμπιακός, όμως οι δύο γκολκίπερ ήταν εκεί που έπρεπε σ’ όλες τις μεγάλες φάσεις, διατηρώντας το «μηδέν» κάτω απ’ τα γκολπόστ τους. Στο -7 απ’ τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ πλέον ο Παναθηναϊκός που πάει «πληγωμένος» στη δεύτερη διακοπή της σεζόν για τις εθνικές ομάδες, στη δεύτερη θέση και στο -2 πια ο Ολυμπιακός.
*Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει έπειτα από το φινάλε της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League ο ΠΑΟΚ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πέρασαν νικηφόρα με 2-0 από το «Λάμπρος Κατσώνης», σε ένα παιχνίδι, ωστόσο, στο οποίο ο Λεβαδειακός έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.
Οι Βοιωτοί είχαν χαμένο πέναλτι με τον Γκιγιέρμο Μπάλτσι στο 70’, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν εν τέλει στη νίκη στα τελευταία λεπτά. «Χρυσή» αλλαγή ο Μαντί Καμαρά που άνοιξε το σκορ στο 86’, για να «σφραγίσει» τη νίκη ο Στέφαν Σβαμπ με πέναλτι στο φινάλε.
* Την πρώτη του νίκη και, μάλιστα, εκτός έδρας, από την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας ο Κλοντ Μακελελέ πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες επικράτησαν 3-1 της Καλλιθέας στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, με τον Μακέντα να σκοράρει στο ντεμπούτο του και την αθηναϊκή ομάδα, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 28’ (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Μουτίνιο), να παραμένει χωρίς «τρίποντο» στο Πρωτάθλημα της Super League μετά από 7 αγωνιστικές.
Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπαρτόλο (19’), Καλτσάς (71’) και Μακέντα (77’), ενώ για την Καλλιθέα ισοφάρισε προσωρινά ο Τζιάνι με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
*Σπουδαία νίκη σημείωσε ο ΟΦΗ, που επικράτησε του Πανσερραϊκού στις Σέρρες με 3-2 σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Super League. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπρεσάν (8’), Νους (26’) και Φούντας (πεν. 89’), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μπετανκόρ (28’) και Φαρές (45’).
Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής της Super League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Ατρόμητος-Βόλος    1-2
Παναιτωλικός-ΑΕΚ    1-0
Άρης-Λαμία    2-0
Πανσερραϊκός-ΟΦΗ    3-2
Athens Kallithea-Αστέρας Τρ.    1-3
Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ    0-2
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός    0-0