ΑΕΚ... κορυφής με γκολ Πιερό στο ντεμπούτο του

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 2-0

Δημοσίευση: 17 Σεπ 2024 8:12

Στην κορυφή της Super League ανέβηκε η ΑΕΚ, επικρατώντας 2-0 του Βόλου

σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της διοργάνωσης. Η αναμέτρηση έγινε στην OPAP Arena και τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Πιερό (22’) και Κοϊτά (62’).
H Ένωση μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς, απειλώντας άμεσα με σουτ του Κοϊτά στο 3’ («έξυσε» το δοκάρι) και του Πινέδα στο 11’ (έξοχη απόκρουση του Κόβατς). Στο 22ο λεπτό πήρε αυτό που δικαιωματικά της άξιζε, όταν ο Ρότα σέντραρε από δεξιά και ο Φράντζι Πιερό με δυνατή κεφαλιά σκόραρε στο ντεμπούτο του με τον «Δικέφαλο».
Από το γκολ και μετά ο Βόλος βελτίωσε την εικόνα του και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ισορρόπησε το παιχνίδι. Η μεγάλη ευκαιρία του δημιουργήθηκε στο 44’, όταν ο Φεράρι με μπαλιά ακριβείας βρήκε στην περιοχή τον Μεντιέτα, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Παρά τις προσπάθειες του Βόλου και την πίεση που άσκησε με διαδοχικά κόρνερ στις αρχές του β’ ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ με το οποίο ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Από πάσα του Λιούμπιτσιτς στο 62’,ο Κοϊτά πλάσαρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού άλλαξε πορεία από παρέμβαση του Καλογερόπουλου.
Διαιτητής: Φωτιάς.
Κίτρινες: Μήτογλου, Πιερό-Άλτμαν, Μύγας, Καλογερόπουλος.
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Πήλιος, Κάλενς, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (83’ Γιόνσον), Πινέδα (75’ Περέιρα), Λιούμπιτσιτς (75’ Μάνταλος), Ελίασον (75’ Άμραμπατ), Κοϊτά (89’ Τσιλούλης), Πιερό.
ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεζ): Κόβατς, Μύγας, Κορρέα (74’ Κόντε), Μύγας, Καλογερόπουλος, Φερράρι, Ντε Καμπς (10’ λ.τρ. Μπερνάντου), Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα (74’ Βιγιαφάνες) Ασεχνούν (66’ Κόμπα), Άλτμαν.
* Ενός λεπτού σιγής στη μνήμη των θυμάτων της Μικρασιατικής Καταστροφής τηρήθηκε πριν από την έναρξη του αγώνα.
* 100 επίσημους αγώνες στον πάγκο της ΑΕΚ συμπλήρωσε χθες ο Ματίας Αλμέιδα, με απολογισμό 64 νίκες, 18 ισοπαλίες και 18 ήττες.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΚΟΡΕΡ
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής της Super League έχουν ως εξής:
* Λαμία-Athens Kallithea FC    0-0
* Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος    1-2
(40’ πέν. Μπαρτόλο-6’ Μανσούρ, 23’ Καρλίτος)
* Πανσερραϊκός-Λεβαδειακός    2-2
(27’ Σαλαζάρ, 44’ αυτ. Τσοκάι-55’ Μπάλτζι, 75’ Ρόμο)
* Ολυμπιακός-Παναιτωλικός    0-0
* ΟΦΗ-Άρης    3-2
(21’ πέν. Γιουνγκ, 57’ Λαμπρόπουλος 82’ Σαλσέδο-68’ πέν, 88’ πέν. Μορόν)
* ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός    0-0
* ΑΕΚ-Βόλος     2-0 (22’ Πιερό, 62’ Κοϊτά)
«Ντροπή και μόνο ντροπή»
Δύο ανακοινώσεις εξέδωσε η ΠΑΕ Βόλος στη διάρκεια της αναμέτρησης με την ΑΕΚ. Στην πρώτη διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ στο γκολ του Πιερό για το 1-0, ενώ στη συνέχεια ζητάει και κόκκινη κάρτα σε επόμενη φάση.
Η πρώτη ανακοίνωση του Βόλου έχει ως ακολούθως:
«Ντροπή και μόνο ντροπή. Δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο. Όσοι βλέπουν μπορούν να κρίνουν… Με ένα φάουλ του Γκιορίλα-επαναστάτη η ομάδα μας βρίσκεται πίσω στο σκορ».