Δεύτερο «τρίποντο» ο Ολυμπιακός

ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕ 2-1

Δημοσίευση: 27 Αυγ 2024 7:31

Το δύο στα δύο έκανε ο Ολυμπιακός στη Super League, επικρατώντας με 2-1 της νεοφώτιστης Athens Kallithea, στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 2η αγωνιστική. Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο στο α’ μέρος, προηγήθηκε γρήγορα και συγκεκριμένα στο 14’ με τον Νορβηγό πλάγιο μέσο Κρίστοφερ Βέλντε,

αλλά στο 60ό λεπτό οι βελτιωμένοι μετά το ημίχρονο φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ρόμπερτς Ουλντρίκις στο 60ό λεπτό. Ο Μεντιλίμπαρ έκανε τρεις αλλαγές ψάχνοντας το γκολ της νίκης, με μία εξ αυτών, αυτήν του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ, να αποδεικνύεται «χρυσή». Ο Ουκρανός επιθετικός ήταν ο σκόρερ του δεύτερου γκολ του Ολυμπιακού, με ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ με προβολή του Ελ Κααμπί, στο 79’. Με τον έναν βαθμό που είχε πάρει από την πρεμιέρα έμεινε η Athens Kallithea.
Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών).
Κίτρινες: Στάμενιτς - Μερκάτι, Μότοκ.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρόντινεϊ, Πιρόλα, Μπιανκόν (69’ Γκαρθία), Ορτέγκα, Έσε (49’ Στάμενιτς), Ντόη, Τσικίνιο (68’ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (69’ Μασούρας), Μαρτίνς, Ελ Κααμπί.
ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μεχίας (40’ Ντεμέτριους), Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια (84’ Λουκινας), Μότοκ, Σοΐρι (75’ Χάνουσεκ), Μερκάτι (46’ Ντιμπά), Μουτίνιο (84’ Βασιλόγιαννης), Ουλντρίκις.
2 ΓΚΟΛ: Φουρτάδο (Λαμία), Σβαμπ (ΠΑΟΚ).
1 ΓΚΟΛ: Γκαρσία Λιβάι, Πηλιός, Τσούμπερ, Μουκουντί (ΑΕΚ), Μπρόρσον, Σιφουέντες (Άρης), Ρίτζις Κρεσπί (Αστέρας Τρίπολης), Ουλντρίκις (Athens Kallithea), Ουάρντα, Καλοσκάμης (Ατρόμητος), Κόστα (Βόλος), Βλαχομήτρος (Λαμία), Ρόντινεϊ, Μασούρας, Βέλντε, Γιάρεμτσουκ (Ολυμπιακός), Γκονθάλεθ (ΟΦΗ), Σπόραρ (Παναθηναϊκός), Μπετανκόρ, Σαλαζάρ (Πανσερραϊκός), Oζντόεφ, Σάστρε, Τισουντάλι (ΠΑΟΚ).