«Καθάρισε» νωρίς την Κοζάνη η ΑΕΛ

*Και με γκολ των Ηλιάδη (6’), Κ. Παπαγεωργίου (20’) κέρδισε 2-0 *Χρησιμοποιήθηκε και ο νεοαποκτηθείς Φατάι

Δημοσίευση: 05 Φεβ 2024 12:01

Του Χρήστου Αρχοντούλη - Φωτ. Κώστας Τσάντζος

Αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο η ΑΕΛ κέρδισε χθες στο AEL FC Arena την Κοζάνη με 2-0, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και παραμένει σταθερά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Ο Χάρης Ηλιάδης με κεφαλιά στο 6ο λεπτό και ο Κώστας Παπαγεωργίου με σουτ στο 20ό λεπτό ήταν οι σκόρερ των «βυσσινί», που κέρδισαν με το ίδιο σκορ όπως στον αγώνα του πρώτου γύρου στην πόλη της Μακεδονίας. Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, κατάφερε να βρει τους διαδρόμους προς τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων που προσπάθησαν φιλότιμα, αλλά υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα της λαρισινής ομάδας, που πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της και συνεχίζει με όλες τις δυνάμεις της τη μάχη της ανόδου.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η πρώτη συμμετοχή του νεοαποκτηθέντα Φατάι, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα στο 78’ και είναι ένας έμπειρος ποδοσφαιριστής που μπορεί να βοηθήσει σημαντικά.
Μόλις στο 6’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Παπαγεωργίου, ο Χάρης Ηλιάδης με κεφαλιά έκανε το 1-0, διώχνοντας από νωρίς το άγχος.
Η Κοζάνη προσπάθησε να αντιδράσει στο 17’, αλλά στο σουτ του Πάνου από τα δεξιά, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 19’, σε σουτ του Πεντρόσο μπλόκαρε εύκολο ο Μπογκντάνοβιτς την μπάλα, όμως δεν συνέβη το ίδιο ένα λεπτό μετά στο 20’ , όταν σε σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου, έγινε το 2-0.
Μετά από σέντρα από τα δεξιά του Καλλέργη για την Κοζάνη η μπάλα πέρασε επικίνδυνα χωρίς να μπορέσει ο Σιατραβάνης να κάνει το σουτ και έφυγε άουτ στο 35’.
Σε σουτ εκτός περιοχής του Γιανναράκη στο 43’, η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 55’, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Θανάσης Παπαγεωργίου έκανε την κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια.
Σουτ επιχείρησε ο Αντράντα αλλά μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς την μπάλα στο 56’, ενώ στο 62’ σε σέντρα από δεξιά του Πάνου με κεφαλιά ο Μαξίμοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ.
Επικίνδυνη σέντρα σουτ από τα αριστερά του Μάγκανιτς στο 69’ η μπάλα κατέληξε άουτ και ακολούθως στο 74’ σε σουτ του Νίνο η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, στο 76’ και 86’ σε σουτ των Στίνα και Αντράντα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπογκντάνοβιτς.
Γενικά μπορούμε να πούμε πως η ΑΕΛ έφτασε σε μια εύκολη νίκη, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλό της και διαχειρίστηκε το γρήγορο 2-0, με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην επιτυχία και να κάνει συντήρηση δυνάμεων, ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ Β’ στη Θεσσαλονίκη.
Εύκολο έργο είχε και ο διαιτητής κ. Καλατζής (Θεσσαλίας), όπως και οι συνεργάτες του κ.κ. Μαραθωνίτης, Μητροφάνης (Αθηνών)
ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης (46’ Καλουτσικίδης), Θωμαΐδης, Αντράντα, Κοσσονού (68’ Νίνο), Κ. Παπαγεωργίου (68’ Στίνα), Πεντρόσο (78’ Φατάι), Μαυριάς (90’ Παπαδόπουλος).
ΚΟΖΑΝΗ (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης (57’ Ίτσιος), Κούφας, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (65’ Παπαδόπουλος), Σιατραβάνης (46’ Μάγκανιτς), Γιάκος (80’ Κανούλας), Ποζατζίδης (46’ Μαξίμοβιτς).
12. Απόλλων Πόντου 11**
Νίκη Βόλου και Απόλλων Πόντου έχουν ματς λιγότερο.

12. Παναχαϊκή 13
*Στον Ολυμπιακό Β’ έχουν αφαιρεθεί 10 βαθμοί.