Πανέτοιμη η ΑΕΛ

*ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΡΙΑΝΟ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΠΟΝΤΟΥ

Δημοσίευση: 10 Δεκ 2023 12:05

Ο Απόλλων Πόντου είναι ο αυριανός αντίπαλος της ΑΕΛ στο AEL FC ARENA (15:00) και η λαρισινή ομάδα είναι πανέτοιμη τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά, για να αντιμετωπίσει μια ομάδα που μπορεί να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, όμως δεν παύει να είναι ένας επικίνδυνος αντίπαλος.
Αυτό άλλωστε συνεχώς τονίζει στους παίκτες του ο τεχνικός Παύλος Δερμιτζάκης, διότι οι «βυσσινί» με τους τρεις βαθμούς που αναμένεται πως θα κατακτήσουν, θα βρεθούν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό που έχει ρεπό, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο βαθμούς.
Η ΑΕΛ αναμφισβήτητα λοιπόν έχει τον πρώτο λόγο για να επικρατήσει, όμως χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή για να μην πάνε χαμένοι οι μέχρι τώρα κόποι και οι βαθμοί που συγκεντρώθηκαν, μετά από πολλές θυσίες.
Από αγωνιστικής πλευράς, σήμερα με ένα ελαφρό ξεμούδιασμα ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της προετοιμασίας και στο βασικό σχήμα δεν αναμένονται ιδιαίτερες αλλαγές, ενώ στη θέση του τιμωρημένου Στάμου πιθανότατα θα παίξει ο Γιανναράκης.
ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ
Εν τω μεταξύ, την ευκαιρία να βρεθεί (έστω και προσωρινά) στη 2η θέση και να πλησιάσει στο -4 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό (ρεπό) έχασε χθες ο Μακεδονικός, που ναι μεν διατήρησε το αήττητο της έδρας του (2-4-0), δε, όμως, στο εναρκτήριο ματς της 13ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Super League 2 παραχώρησε ισοπαλία, 1-1, στην ΑΕΚ Β’.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 66ο λεπτό, αλλά πέντε λεπτά μετά ο Κατσικας ισοφάρισε για τους «κιτρινόμαυρους», χαρίζοντάς τους τον δεύτερο βαθμό εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.
13. Αλμωπός Αριδαίας ——-
* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα.
Ισοπαλία της Κ-17 με τον Αρη
Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 για την ΑΕΛ Κ-17 με την αντίστοιχη ομάδα του Άρη, στο Δημοτικό γήπεδο Φιλύρου στη Θεσσαλονίκη για την 6η αγωνιστική Β’ φάσης του ΣΤ’ ομίλου του πρωταθλήματος Κ-17 της Super League 1. Η ΑΕΛ προηγήθηκε με το Μπασδέκη στο 50ο λεπτό, ενώ ο Άρης ισοφάρισε προσωρινά με το Σεβαστίδη στο 54ο λεπτό, η ΑΕΛ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το Μπιώτη στο 60ο λεπτό, για να κάνει το 2-2 για τον Άρη ο Σαβαστίδης στο 65ο λεπτό και ο Μαυρίδης στο 80ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους «κίτρινους» για να διαμορφώσει το τελικό 3-3 για τους «βυσσινί» ο Γραβάνης στο 85ο λεπτό.