Προβάδισμα πρόκρισης για Παναιτωλικό και Σέρρες

Δημοσίευση: 06 Δεκ 2023 1:40

Η Καλλιθέα έφερε τον Παναιτωλικό στα... όριά του στον πρώτο αγώνα τους για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, προηγήθηκε με 2-0 στο Αγρίνιο, όμως η ομάδα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να κάνει μία «μυθική» ανατροπή στα τελευταία λεπτά, επικρατώντας με 3-2 και παίρνοντας ισχνό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς των δύο ομάδων στο «Ελ Πάσο». Οι Μουστακόπουλος και Ματίγια έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην αθηναϊκή ομάδα, όμως οι Αγρινιώτες έφεραν τα πάνω-κάτω με τα γκολ των Μαυρία, Πέντρο Σίλβα και το... buzzer beater του Καρέλη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τρεις μέρες μετά την ήττα του στο ίδιο γήπεδο για τη 13η αγωνιστική της Super League (1-0), ο Πανσερραϊκός πήρε το... αίμα του πίσω επικρατώντας του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης» στον πρώτο αγώνα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς της 10ης Ιανουαρίου 2024 στις Σέρρες.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας 2023/24 έχουν ως εξής:
*Αστέρας Τρίπολης-Πανσερραϊκός 0-2