Εφιάλτης στον Μέλανα Δρυμό για τον Ολυμπιακό

*ΔΙΑΣΥΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ ΚΑΙ ΕΧΑΣΕ 5-0!

Δημοσίευση: 01 Δεκ 2023 12:17

Βαριά ήττα γνώρισε χθες ο Ολυμπιακός από τη Φράιμπουργκ 5-0 στο «Europa-Rak Stadion»

για την 5η αγωνιστική του Europa League (1ος Όμιλος). Στην πόλη που ο Νίκος Καζαντζάκης άφησε την τελευταία πνοή του, στις παρυφές του Μέλανα Δρυμού, ο Ολυμπιακός απόθεσε την όποια φιλοδοξία του να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση του Ομίλου του.
Ο 29χρονος Αυστριακός Μίχαελ Γκρέγκοριτς, έστησε «πάρτι» στην περιοχή του Ολυμπιακού φτάνοντας στο χατ-τρικ σε κάτι παραπάνω από μισή ώρα, καθώς άνοιξε το σκορ στο 3’, διπλασίασε στο 8’ κι έγραψε το 3-0 στο 36’. Το μαρτύριο του πρώτου ημιχρόνου είχε, όμως, και συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, που δέχθηκαν γκολ και από τον δεξιό μπακ της Φράιμπουργκ, Κιλιάν Σιλντιλιά, στο 42’. Τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο (ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της) η πειραϊκή ομάδα είχε να δεχθεί εδώ και 20 χρόνια, από τον αγώνα της 10ης Δεκεμβρίου 2003 στο Τορίνο απέναντι στη Γιουβέντους.
Όλα αυτά με την κατοχή της μπάλας 51%-49% για τους Γερμανούς και τις τελικές 9-5, μόνο που από τις πέντε τελικές στο στόχο η Φράιμπουργκ πέτυχε 4 γκολ! Οι νικητές δεν είπαν όχι σε ένα «δώρο» των αντιπάλων τους και συγκεκριμένα του Έσε, που στην προσπάθειά του να διώξει έστρωσε την μπάλα στον Ντόαν για το τελικό 5-0, στο 77ο λεπτό.
ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Ατουμπόλου, Σιλντιλιά, Γκίντερ, Λίνχαρτ (66’ Γκούντε), Ντόαν, Εγκεστάιν, Χέλερ (66’ Αντάμου), Μακένγκο, Χέφλερ (68’ Σάλαϊ), Γκρίφο (78’ Βάισαουπτ), Γκρέγκοριτς (66’ Ρολ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι (84’ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (83’ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46’ Ιμπόρα), Ποντένσε (50’ Μασούρας), Ελ Κααμπί (84’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης.