Ο... από μηχανής Γερεμέγεφ «έσωσε» τον Παναθηναϊκό

*Με γκολ στο 90’+6’ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του (2-2) στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Δημοσίευση: 02 Οκτ 2023 11:30

Με «ήρωα» της τελευταίας στιγμής τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ, ο οποίος μπήκε στο γήπεδο στο 82ο λεπτό πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του με την «πράσινη» φανέλα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο τελικό 2-2 κι «έσωσε» στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων τον βαθμό της ισοπαλίας στο μεγάλο ματς της Λεωφόρου απέναντι στον ΠΑΟΚ. Δύο φορές πήρε «κεφάλι» στο σκορ ο δικέφαλος του Βορρά, με τον Παναθηναϊκό να φέρνει το ματς στα ίσα στο 32’ με τον Παλάσιος και να ισοφαρίσει στο 90’+6’ «σώζοντας» τον ένα βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ 19’ όταν ο Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά, έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Κωνσταντέλια που τη βρήκε με το τακουνάκι, ο Μπρινιόλι απομάκρυνε την μπάλα με το ένα χέρι, αλλά ο Μπράντον Τόμας που καιροφυλαχτούσε ήρθε από πίσω και σκόραρε, ενώ στο 58’ ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (1-2) με τον Ζίβκοβιτς.
Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο αντίπαλοι και συγκεκριμένα στο 2’ ο Παναθηναϊκός με τον Τζούριτσιτς και στο 57’ ο ΠΑΟΚ με τον Μπράντον Τόμας.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (82’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (76’ Βιλένα), Παλάσιος (70’ Μαντσίνι), Τζούριτσιτς (70’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Ιωαννίδης (82’ Γερεμέγεφ).
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Τσιγγάρας (62’ Οζντόεφ), Σβαμπ (71’ Μεϊτέ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (62’ Ντεσπότοφ), Τάισον (83’ Μουργκ), Μπράντον Τόμας (71’ Σαμάτα).
ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ
Ο Ολυμπιακός δεν... αγχώθηκε στους «Ζωσιμάδες», διευρύνοντας το αήττητο σερί του στο εφετινό πρωτάθλημα της Super League και κρατώντας τη θέση του στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, πανηγυρίζοντας το πρώτο «τρίποντό» τους στους «Ζωσιμάδες» μετά από δύο χρόνια (τελευταίο ήταν στις 17/10/21 με 2-1). Ουσιαστικά οι Πειραιώτες εξαργύρωσαν το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονό τους και τον... ορεξάτο Ποντένσε, ο οποίος με δύο τέρματα στο 17’ και στο 23’ έβαλε τις βάσεις της νίκης. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ροντινέι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Λιάσος (62’ Μπεγκαλα), Μπιλμπάο, Τζίμας (75’ Γκάρο), Ροσέρο (61’ Έφορντ), Παμλίδης, Μπάλαν (75’ Κόντε).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Φρέιρε (46’ Παρόσο), Ορτέγκα, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης (46’ Γιόβετιτς), Ποντένσε (66’ Καρβάλιο), Μπιέλ (84’ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί (66’ Μασούρας).
ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΑΡΗ ΚΑΙ ΚΗΦΙΣΙΑ
Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα στον Αρη και την Κηφισιά, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε με γκολ που πέτυχαν ο Λορέν Μορόν, για τους γηπεδούχους, στο 23ο λεπτό και ο Ογκνιεν Οζέγκοβιτς, για τους φιλοξενούμενος, στο 75ο λεπτό.
ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φεράρι, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζιο (83’ Μοντόγια), Νταρίντα, Βερστράτε (83’ Ζαμόρα), Πάρδο (57’ Χριστοδουλόπουλος), Σουλεϊμάνοφ (58’ Κάρλσον) , Μενέντες (69’ Ντουκουρέ), Μορόν.
ΚΗΦΙΣΙΑ: (Γιάννης Αναστασίου) Αναγνωστόπουλος, Μποτία (85’ Κωνσταντακόπουλος), Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας (69’ Πέιος), Ιλίεφ (63’ Μπιφουμά), Μασούρας, Τετέι, Αντερέγκεν (62’ Σάντος), Οζέγκοβιτς (85’ Γκόμπελιτς).
«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» Ο ΚΑΡΛΙΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ
Με γκολ του Καρλίτος στο 7’ η Λαμία επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 αγωνιστικές, με 1-0 επί του Παναιτωλικού. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου εκμεταλλεύτηκε για δεύτερη φορά την έδρα της στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη επί του Άρη με το ίδιο.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Φερέιρα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Νούνιες (60’ Αμαράλ), Σλίβκα (88’ Τσιλιανίδης), Τσιλούλης (61’ Τόσιτς), Λόνγκο (61’ Ακούνια), Καρλίτος (79’ Στάνκο)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μάλης, Ντουάρτε (71’ Ξενιτίδης), Οικονόμου, Σίλβα (90’+3 Μαυρίας), Μπαλντασάρα (71’ Χουάνπι), Φακούντο Πέρες (86’ Ντίας), Σενγκέλια (86’ Βοϊλης), Φεντερίκο, Καρέης, Ζοάο Πέδρο.