Σύντομες αθλητικές ειδήσεις

Δημοσίευση: 26 Σεπ 2023 10:15

Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα του ΠΑΟΚ Β’

Ο ΠΑΟΚ Β’ ξεκίνησε δυναμικά τις υποχρεώσεις του στον Α’ Όμιλο της Super League 2, με τον Δικέφαλο να επικρατεί 4-0 του Απόλλωνα Πόντου.

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2, ο ΠΑΟΚ Β’ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Πόντου. Η δεύτερη ομάδα του Δικεφάλου είχε εύκολο έργο και πήρε τη νίκη με 4-0. Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με σουτ του Τσοπούρογλου, έπειτα από ασίστ του Δαρέλα. Στο 27’ ο ΠΑΟΚ Β’ διπλασίασε τα τέρματά του με την κεφαλιά του Παναγιώτου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τασιούρα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, με πλασέ του Γκορντεζιάνι στο 43ο λεπτό. Στο 62’ ο Δαρέλας κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση για το 4-0 του ΠΑΟΚ Β’. Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2, μαζί με τις βαθμολογίες των δύο Ομίλων και τα προγράμματα της επόμενης αγωνιστικής έχουν ως ακολούθως:

«Κίτρινο» το ντέρμπι

Μετά τη νίκη της στο Μπράιτον, η ΑΕΚ πέρασε με επιτυχία και από τη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, επικρατώντας 2-1 του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα πέτυχαν μια σπουδαία ανατροπή με σκόρερ τους Τσούμπερ (36’) και Πινέδα (70’), οι οποίοι «διέγραψαν» το προβάδισμα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι από το 10ο λεπτό με τον Τζούριτσιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (3’λ.ρ. Γεντβάι), Χουάνκαρ (79’ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ (70’ Αράο), Βιλένα, Τζούριτσιτς (71’ Παλάσιος), Μαντσίνι (78’ Σπόραρ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης.
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Κάλενς (59’λ.τρ. Σιμάνσκι), Μοχαμάντι (75’ Μάνταλος), Γαλανόπουλος (63’ Πισάρο), Πινέδα, Ελίασον, Γκατσίνοβιτς (63’ Γιόνσον), Τσούμπερ, Γκαρσία (75’ Αραούχο).