Ηττα της ΑΕΚ στην Αμβέρσα

Δημοσίευση: 23 Αυγ 2023 9:30

Παρότι αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν για ένα ημίχρονο, η ΑΕΚ ηττήθηκε 1-0 από την Άντβερπ στην Αμβέρσα στο πρώτο ματς για τα play off του Champions League. Έτσι, θα προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στη ρεβάνς της 30ής Αυγούστου στην OPAP Arena. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Γιάνσεν στο 16ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 51’ λόγω αποβολής του Μπατάιγ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)
Κίτρινες: Ντε Λετ, Μπιτέζ - Σιμάνσκι, Πινέδα
Κόκκινη: Μπατάιγ (51’)
Οι συνθέσεις:
ΑΝΤΒΕΡΠ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπιτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λετ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Φερμέιρεν, Μπαλίκουϊσα, Εκέλενκαμπ (56’ Βαν ντεν Μπος), Κεϊτά, Οντρέικα (56’ Βάινς), Γιάνσεν (70’ Μούγια)
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (67’ Αραούχο), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (46’ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (67’ Ελίασον), Τσούμπερ (67’ Μάνταλος), Γκαρσία (36’ λ.τρ. Πόνσε)
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ πρώτων αναμετρήσεων για τα πλέι οφ του Champions League (οι αγώνες ρεβάνς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθούν στις 29-30 Αυγούστου):
Αντβέρπ (Βέλγιο)- ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-0