Πρόκριση Ολυμπιακού στο 90’+6’

*ΧΑΡΗ ΣΕ ΤΕΡΜΑ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΝΕΑΡΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ

Δημοσίευση: 18 Αυγ 2023 11:10

Την πρόκριση στα play offs του Europa League εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, χάρη στο 1-1 στον β’ αγώνα του γ’ προκριματικού γύρου με την Γκενκ στο Βέλγιο, και το γκολ του 21χρονου Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 90’+6’, στη δεύτερη μόλις συμμετοχή του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Η Γκενκ είχε ανοίξει το σκορ στο 30ό λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ (σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια λόγω επανάληψης). Οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά την αποβολή με κόκκινη κάρτα του Πέιντσιλ στο 65’.
Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ θα αντιμετωπίσουν την Τσουκαρίτσκι στα playoffs του Europa League. Με το εν λόγω αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός εξασφάλισε ομίλους Conference, ακόμη κι αν αποκλειστεί στα playoffs του Europa από την Τσουκαρίτσκι.
Ο Ολυμπιακός με τον Ελ Κααμπί ν’ αντικαθιστά τον Ερ Αραμπί μπήκε αποφασισμένος να πιέσει ψηλά, με την Γκενκ, όμως, να είναι εκείνη που κατάφερνε να έχει την κατοχή. Στο 27ο λεπτό, η Γκενκ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Πέιντσιλ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Φρέιρε έβαλε το πόδι του και τον ανέτρεψε. Παρά τις διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού για φάουλ προηγουμένως στον Ελ Κααμπί, και αφού χρησιμοποίησε το VAR, o διαιτητής ενέμεινε στην αρχική απόφασή του με τον Τζόζεφ Πέιντσιλ, όμως, να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όταν ο Πασχαλάκης ακούμπησε την μπάλα και αυτή σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε επανάληψη, καθώς ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δεν πατούσε τη γραμμή. Αυτήν τη φορά, όμως ο Πέιντσιλ άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους (1-0) στο 30ό λεπτό.
Το γκολ ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 90’+6’ με τον Αλεξανδρόπουλο να κλέβει την μπάλα, να πλασάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και σκορ πρόκρισης για την ομάδα του Πειραιά. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για περίπου 30’’ και αποφασίστηκε πως είναι έγκυρο. Στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Ροντινέι, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν πλέον αγκαλιά με την πρόκριση.
Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ (Γερμανία).
Κίτρινες Κάρτες: Φαντέρα-Μασούρας, Ροντινέι, Καμαρά, Κίνι, Φορτούνης, Μπιελ, Φρέιρε.
Κόκκινες Κάρτες: Πέιντσιλ (65’), Ροντίνεϊ (100’).
ΓΚΕΝΚ (Βάουτερ Βράνκεν): Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι, Καγέμπε, Σορ (90’ Μπονσού Μπα), Παϊντσίλ, Φαντερά (69’ Γκαλάρσα).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά (80’ Βρουσάι), Ιμπόρα, Μασούρας (68’ Μπιελ), Καρβάλιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (68’ Ελ Αραμπί).
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σε αναμετρήσεις για τους δεύτερους αγώνες
του Γ’ προκριματικού γύρου
του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 1-2 (1-2)
Χάκεν (Σουηδία)-Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 5-0 (3-1)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)-Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 1-0 (2-6)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 2-2 (1-5)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Αστάνα (Καζακστάν) 5-1 (1-2)
Γκενκ (Βέλγιο)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-1 (0-1)
Ντνίπρο (Ουκρανία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 1-1 (0-3)
*Σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα.
Οι διασταυρωσεις και τα ζευγαρια των play off του Europa League
Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 24 Αυγούστου και οι αγώνες ρεβάνς στις 31/8.
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) - Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) - Τσουκαρίτσκι (Σερβία)