Λύγισε στο τέλος ο Γ.Σ. Αμπελώνα

*ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΦΑΔΕΣ ΜΕ 82-74 *ΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΕΝΟΨΕΙ ΠΛΕΪ-ΑΟΥΤ

Δημοσίευση: 22 Μαρ 2023 12:42

Μια πραγματική μάχη ανάμεσα στις ομάδες μπάσκετ του Αμπελώνα και των Σοφάδων παρακολούθησαν οι φίλαθλοι, που κατέκλεισαν το κλειστό του Αμπελώνα, με νικήτρια την ομάδα της Καρδίτσας (74-82), σ’ έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μπορεί οι Σοφάδες πριν την έναρξη του αγώνα να θεωρούνταν το απόλυτο φαβορί, καθώς διαθέτουν μια από τις πιο ακριβές και έμπειρες ομάδες της Γ’ Εθνικής, όμως οι Αμπελωνίτες ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν και δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, όταν στα πρώτα 13 λεπτά βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 17 πόντους! Οι παίκτες του Γιαννόπουλου, βρήκαν αντίδραση και λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 39-48.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμπελωνίτες «ροκάνισαν» κι άλλο τη διαφορά, με τους παίκτες των Σοφάδων να βρίσκουν λύσεις μέσα από μεγάλα σουτ. Έτσι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους 7 πόντους υπέρ των Σοφάδων (54-61). Οι παίκτες του Αμπελώνα, συνέχισαν να πιέζουν, με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, να πλησιάσουν στο καλάθι. Εκεί, ένα μεγάλο σουτ των Σοφάδων και δύο αποτυχημένες επιθέσεις των Αμπελωνιτών, για τις οποίες οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της καρδιτσιώτικης ομάδας, με το τελικό 74-82.
Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Σοφάδων εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα playoffs για άνοδο στη Β’ Εθνική, ενώ η ομάδα του Αμπελώνα θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική (2/4), όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα των Τιτάνων Παλαμά, σε έναν τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνα, για να δει αν θα τερματίσει στην 7η ή την 8η θέση και να προετοιμαστεί για τους αγώνες play out.
Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-48, 54-61, 74-82.
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 8(2), Καραδήμας 6, Κονδυλόπουλος 8(1), Φιλιππόπουλος 10, Γκιουλέκας 25(4), Καραγιάννης, Τεκούσης, Γιώτης 17(2), Βλησαρούλης.
ΣΟΦΑΔΕΣ (Παπαδόπουλος): Παππάς 14(3), Τσούκας 13(3), Αναγνωστόπουλος 5(1), Παπαϊωάννου 4, Κακλαμάνος 22(2), Θέος 21(2), Δίκαρος 5.
Αγριά-Αχέρων Καν.    77-64
ΑΟ Τρίκαλα-Νίκαια    20-0 (α.α.)
ΣΚ Ιωάννινα-Αμφισσα    98-72
Αλμυρός-Ανόρθωση Β.    90-85
Παραμυθιά-Τιτάνες Π.    48-52