Ξέφυγε με +5 η Αρσεναλ

«ΖΩΝΤΑΝΗ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ Η ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΠΕΡΙΒΡΑΧΙΟΝΙΟ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΤΣΙΜΙΚΑΣ

Δημοσίευση: 02 Μαρ 2023 9:45

Ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League έκανε απόψε η Άρσεναλ, η οποία συνέτριψε στο «Εμιρέιτς» την Έβερτον με 4-0, σε εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής.

Η «σεμνή τελετή» στο Λονδίνο είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο μέρος, όταν οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δύο φορές στο φινάλε του 45λεπτου (Σάκα στο 40’ και Μαρτινέλι στο 45’+1), με την Έβερτον να μην μπορεί ν’ αντιδράσει στη συνέχεια και να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τον Όντεγκααρντ στο 71’ κι εννέα λεπτά αργότερα με τον Μαρτινέλι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 3ο στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.
Η Λίβερπουλ σε μία περίοδο που δεν πάει καθόλου καλά στις διοργανώσεις που συμμετέχει πέτυχε μεγάλη νίκη στο «Άνφιλντ» επί της Γουλβς με 2-0, στο δεύτερο χρονικά εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης ημέρας του πρωταθλήματος.
Με τον Κώστα Τσιμίκα (σ.σ. αγωνίστηκε με μαύρο περιβραχιόνιο τιμώντας τη μνήμη των θυμάτων του δυστυχήματος των Τεμπών), να δίνει ασίστ στον Σαλάχ στο δεύτερο τέρμα (έπαιξε βασικός σε όλο το ματς) και με καλό δεύτερο ημίχρονο, οι «κόκκινοι» πήραν το «τρίποντο» με τα γκολ των Φαν Ντάικ (73’ ) και Σαλάχ (77’) και με παιχνίδι λιγότερο διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για να μπουν στην τετράδα.