«Βροχή» από γκολ στο Κιλελέρ

Η ΟΜΩΝΥΜΗ ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΤΥΡΝΑΒΟΥ ΜΕ 8-1 - ΜΕ 4-0 Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ. ΑΠΕΔΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΚΟΥΡΙΟ - «ΣΤΡΑΒΟΠΑΤΗΣΕ» ΣΤΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ (1-1)

Δημοσίευση: 22 Ιαν 2023 12:10

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ. Η πρωτοπόρος ΑΕ Κιλελέρ υποδέχτηκε τον ουραγό Τύρναβο τον οποίο νίκησε με το εμφατικό 8-1 και οδηγεί σταθερά την κούρσα του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές σκόραραν οι Χασομέρης (18’, 64’), Τσακίρης (27’), Κουβελάς (32’, 54’), Αναγνώστης (61’, 90’) και Παπαχρήστος (69’), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1 ο Κατσαρός (40’).
Με τον νεοαποκτηθέντα Ματούλα στο ντεμπούτο του με τον Αχιλλέα Φαρσάλων να ανοίγει το σκορ στο 14’ και να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη, η ομάδα του Κώστα Νεμπεγλέρα πέρασε από το Συκούριο κερδίζοντας με 4-0 τον τοπικό Κίσσαβο. Οι Λάιος (52’ πέν.), Κούλπας (69’) και Γκαραλιάκος (76’) συμπλήρωσαν το καρέ των τερμάτων για τους φιλοξενούμενους που «κυνηγούν» στη 2η θέση της κατάταξης με μόλις 2 βαθμούς διαφορά τον πρωτοπόρο.
«Σκόνταψε» στη Γιάννουλη το Μαυροβούνι, καθώς αν και προηγήθηκε στο 21’ με το γκολ του Β. Μπατζέλα (0-1) και είχε δοκάρι στο 56’ με τον Μπέτση, είδε την τοπική Δήμητρα να ισοφαρίζει στο 61’ με τον Καρβούνη (1-1) κι έτσι απώλεσε δύο βαθμούς.
Στην επανάληψη εδραίωσε το τρίποντο ο Δαμασιακός, δίνοντας μάλιστα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με σκορ 5-0 επί του Αετού Μακρυχωρίου. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Τσιάλτας (36’, 53’), Κυριάκος (67’), Δεληχάς (85’) και Πέτρου (90’).
Στο γήπεδο Βλαχογιαννίου ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 1-0 επί της τοπικής Δόξας. Το «χρυσό» γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχε στο 28’ ο Δριστέλλας.
Δεύτερη σερί νίκη για τον Παναγροτικό, αυτήν τη φορά με 2-1 μετά από ανατροπή επί της Πελασγιώτιδας σ’ ένα παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε, καθώς το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Γελαλή (0-1), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι στο 28’ με το εύστοχο πέναλτι του Χριστοδούλου (1-1), ενώ στο 90’+3’ ο Μανακούσιος έγραψε το 2-1 χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα της Νίκαιας.
Επιστροφή στις νίκες για τον Φαλανιακό ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα Μελισσοχωρίου με 2-1 μετά από ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Βασιλειάδης πέτυχε το 0-1. Στο 35’ ο Ανατολίτης ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους που σφράγισαν τη νίκη στο 56’ με το γκολ του Τσιάκου (2-1). Στο 81’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Αβδουλάς.
Τέλος, πολύτιμο βαθμό στους Γόννους πήρε ο Σμόλικας Φαλάνης ο οποίος αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τον τοπικό Όλυμπο.

Παναγροτικός-Πελασγιώτιδα    2-1
Φαλανιακός-Μελισσοχώρι    2-1
Βλαχογιάννι-Οικονόμος    0-1
Γόννοι-Σμόλικας    0-0
Δαμασιακός-Μακρυχώρι    5-0
Συκούριο-Αχιλλέας Φ.    0-4
Κιλελέρ-Τύρναβος    8-1
Δήμητρα Γιάνν.-Μαυροβούνι    1-1