ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ασταμάτητος ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Λάρισας

Δημοσίευση: 06 Οκτ 2014 1:42 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 18:01

Αγώνες δρόμου διοργανώθηκαν σε πολλές πόλεις και ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Λάρισας έδωσε δυναμικό παρών σε πολλούς από αυτούς με αρκετούς αθλητές και σχετικά ανακοίνωσε τα παρακάτω: «Για 8η χρονιά διοργανώθηκε ο καθιερωμένος πλέον γύρος λίμνης Ιωαννίνων, συνολικής απόστασης 30 χλμ. Στο συγκεκριμένο αγώνα κάθε χρόνο τρέχουν αρκετοί δρομείς από όλη την Ελλάδα. Για το Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές μας: Χατζηγιάννης Γιώργος (1ος στη γενική κατηγορία), Αργυρούλης Ιωάννης, Δράμης Κων/νος, Δημόπουλος Αθανάσιος και Πέτρου Ιωάννης.

Ταυτόχρονα διεξάγεται και αγώνας 10 χλμ. Στο συγκεκριμένο αγώνα έλαβε μέρος και τερμάτισε επιτυχώς ο Αργυρούλης Βασίλης.

Στην Καστοριά πραγματοποιήθηκε το Run Greece με επιτυχία. Στον αγώνα 21.100 μέτρων έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι εξής αθλητές μας: Καραζήσης Χρήστος, Φράγγος Χρήστος, Ντούμος Ευάγγελος και Μπέλτσιος Βασίλειος.

Συμμετοχή είχαμε και στο Καβούσι στην Ιεράπετρα Κρήτης όπου για 3η χρονιά πραγματοποιήθηκε ορεινός αγώνας συνολικής απόστασης 21.100 μέτρων. Για το Σύλλογό μας έλαβε μέρος και τερμάτισε επιτυχώς ο αθλητής Μπίτος Γιάννης.

Την ίδια μέρα έγινε ο ημιμαραθώνιος βουνού Ελλέβορος. Σε αυτό τον αγώνα έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές του Συλλόγου μας, Νάτσης Νίκος και Καρβέλος Γιάννης.

Το Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά ο ημιμαραθώνιος Xterra. Στον αγώνα έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές: Τσιολάκης Τάσος και Γραμματικός Δημήτριος.

Η Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου ήταν μια μέρα όπου πραγματοποιήθηκαν πολλοί αγώνες σε όλη την Ελλάδα και οι αθλητές του Συλλόγου είχαν πλούσια αγωνιστική δράση.

Στα Φάρσαλα χτύπησε η καρδιά του Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού με τον Αχίλλειο Άθλο, ο οποίος διοργανώθηκε για 2η συνεχή χρονιά. Ένας αγώνας άρτια οργανωμένος, ο οποίος είχε όλες τις παροχές ενός μεγάλου και διεθνή αγώνα. Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας πραγματοποίησε ομαδική αποστολή με λεωφορείο, ενώ βραβεύτηκε και σε αυτό τον αγώνα ως ο πολυπληθέστερος Σύλλογος, ενώ αρκετοί αθλητές του διακρίθηκαν στις ηλικιακές τους κατηγορίες. Για το Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι εξής αθλητές και φίλοι του Συλλόγου: Χατζηγιάννης Γεώργιος (1ος στη γενική κατάταξη), Γκουτζουρέλας Νίκος (1ος στην κατηγορία του), Γούλας Απόστολος (1ος στην κατηγορία του), Παπαθανασίου Λευτέρης (1ος στην κατηγορία του), Κοσμάς Παναγιώτης (1ος στην κατηγορία του), Αζάς Πέτρος (2ος στην κατηγορία του), Γιαννούσιος Κώστας (2ος στην κατηγορία του), Πατίθρας Γεώργιος (3ος στην κατηγορία του), Φλωράς Θάνος (3ος στην κατηγορία του), Γούλας Νικόλαος (2ος στην κατηγορία του), Χατζημίχος Γεώργιος (1ος στην κατηγορία του), Παζιάνας Νικόλαος, Νάτσιος Αντρέας (2ος στην κατηγορία του), Τσαγκαλάς Ιωάννης (3ος στην κατηγορία του), Μαγαλιούλης Αγαμέμνων, Αλεξανδρής Αργύριος, Φαλτσής Βασίλειος, Αργυρούλης Ιωάννης, Τρέμμας Γεώργιος, Μπαλογιάννης Νικόλαος (3ος στην κατηγορία του), Ρίζος Ματθαίος, Γκέτσιος Κων/νος, Φλώρος Αναστάσιος, Ρίζος Γεώργιος, Παπαθανασίου Κων/νος, Φλώρος Γιώργος, Κουμπάρος Ευάγγελος, Λάμαρης Ιωάννης (3ος στην κατηγορία του), Κασσιάρας Απόστολος, Αργυρούλης Βασίλης, Γεωργαντάς Δημήτριος, Γιαννούλας Χρυσόστομος, Παπαστεργίου Κων/νος, Λίτσιος Δημήτριος, Παππά Μελίνα (1η στην κατηγορία της), Μπέλτσιος Βασίλης, Γκισάκης Ιωάννης (3ος στην κατηγορία του), Χατζηιωάννου Ιωάννης, Δεδούσης Νίκος, Κοκκινοπούλου Αθανασία (1η στην κατηγορία της), Γάτσιου Ιφιγένεια (1η στην κατηγορία της), Τσινίκου Δήμητρα (2η στην κατηγορία της), Σελήνης Ιωάννης, Κυρίτσης Λεωνίδας, Παρίσης Γεώργιος, Πέτρου Ιωάννης, Τσιώνης Γεώργιος, Δοξαράς Γεώργιος, Ντούφας Βασίλειος, Γκαρσίδης Πασχάλης, Πιτσοδήμος Βασίλης, Κράιας Παναγιώτης, Σδόγγος Ηλίας, Καρβέλος Ιωάννης, Τίλλος Λευτέρης, Κράιας Ιωάννης, Μπάγκας Χαράλαμπος, Λιάπης Αριστείδης, Κάστρος Αστέριος, Σουφλιάς Δημήτρης, Μπακάλης Σπύρος και Νάτσης Νίκος.

Συμμετοχή είχαμε και στον ορεινό αγώνα Μπούρινο, ο οποίος διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία και φέτος. Συγκεκριμένα έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές μας Στεργιούλας Λουκάς και Χατζής Κώστας.

Ενώ συμμετοχή αθλητών μας είχαμε και στον τριαθλητικό αγώνα Magnathlon, που πραγματοποιήθηκε στο Βόλο. Όλο και περισσότεροι αθλητές μας λαβαίνουν μέρος σε τριαθλητικούς αγώνες το τελευταίο διάστημα, δημιουργώντας και σε αυτό το κομμάτι μια δυνατή ομάδα. Συγκεκριμένα έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές του Συλλόγου: Θώμος Νίκος στο ατομικό και Πιλίτσης Θάνος στο ομαδικό.

Τέλος, την ίδια μέρα, συμμετοχή αθλητών μας είχαμε και στην Κρήτη. Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκε για 8η χρονιά ο Κνώσσειος αγώνας δρόμου με επιτυχία. Στον αγώνα αυτό έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι αθλητές του Συλλόγου μας, Μπίτος Γιάννης και Σκρουμπής Γιάννης».

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΆΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ"

Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας και η Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συνεχίζουν τη συνεργασία τους και διοργανώνουν αυτή τη φορά την Πέμπτη στις 16 Οκτωβρίου και ώρα 19:00 αθλητική ημερίδα στο αμφιθέατρο του Ιατρικού Τμήματος Κλινική «Κατσίγρα» στην Πλατεία Ταχυδρομείου.

Συντονίζουν: ΚΙ Γουργουλιάνης, Α. Γούλας

Άσκηση στην τρίτη ηλικία: Γ. Ραχιώτης Επ. Καθηγητής, Επαγγελματικής Υγιεινής και Επιδημιολογίας, Παν. Θεσσαλίας

Καρδιοπάθειες και άσκηση: Γρ. Γιαμούζης Επ. Καθηγητής, Καρδιολογίας Παν. Θεσσαλίας.

Εργοσπιρομετρία. Εκτίμηση της ικανότητας για άσκηση: Ελένη Καρέτση Επιμελ. Β’, Πνευμονολογική Κλινική  Παν. Θεσσαλίας

Άσκηση σε συνθήκες ρύπανσης: Ζωή Δανιήλ Αν. Καθηγήτρια Πνευμονολογίας Παν. Θεσσαλίας