«Χ»ρώμα ισοπαλίας στην πρεμιέρα του Π.Ο.Ε.

Με γκολ του Ιγγλέζου στο 86’, έκανε το 1-1 κόντρα στον Κεραυνό Αγγελοχωρίου

Δημοσίευση: 14 Νοε 2022 16:05

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Με το «χρώμα» της ισοπαλίας συνοδεύτηκε το φετινό ξεκίνημα του Π.Ο. Ελασσόνας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, αφού μετά από έναν «γεμάτο» (...με πολλές φάσεις και συγκινήσεις) αγώνα, αναδείχθηκε τελικά ισόπαλος 1-1 με τη δυνατή ομάδα του Κεραυνού Αγγελοχωρίου.

Οι Ελασσονίτες, παρουσιάστηκαν μαχητικοί και «πάλεψαν» για τη νίκη έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, χάνοντας ευκαιρίες για να σκοράρουν, ενώ είχαν σε πολύ καλή μέρα και τον τερματοφύλακα Γούπο. Να σημειωθεί ότι χρέη προπονητή εκτελούσε ο βοηθός του προπονητή Βαγγέλης Κολιός, αφού ο Νίκος Φώλλας βρισκόταν εκτός αγωνιστικού χώρου, «διαχειριζόμενος»... με εμφανή αγωνία για την εξέλιξη του ματς, την τιμωρία του (...κόκκινη κάρτα στον αγώνα Κυπέλλου στην Κρήτη).

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ
3’: Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με το κοντινό σουτ του Θεοδωρίδη να εξουδετερώνεται από τον Γούπο.
19’: Επικίνδυνη κεφαλιά του Κατσιάκη από καλή θέση και ο έμπειρος «πορτιέρο» του Π.Ο.Ε. μπλοκάρει την μπάλα.
20’: Κεφαλιά του Περτζιόνι φεύγει άουτ.
26’: Δυνατό σουτ του δραστήριου Θεοδωρίδη από τα δεξιά φεύγει άουτ.
39’: Εκτέλεση φάουλ από τον Κατσιάκη και ο Ιωσιφίδης με δυνατή κεφαλιά ανοίγει το σκορ, γράφοντας το 0-1.
45’: Σέντρα του Κακάμη βρίσκει τον Φυτόπουλο, που σουτάρει... άουτ.
50’: Ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε., όταν το σουτ του Κοντοθανάση (...εκτέλεση φάουλ) φεύγει μόλις άουτ.
52’: Με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβάλλεται ο Μετάι του Αγγελοχωρίου.
53’: Σουτ από κοντά του Κωστούλα φεύγει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κεραυνού.
64’: Απειλή για την εστία του Π.Ο.Ε. το κοντινό σουτ του αεικίνητου Κατσιάκη, με τον Ελασσονίτη γκολκίπερ Γούπο να αποκρούει σωτήρια.
65’: Ο Θεοδωρίδης επιμένει με σουτ, αλλά... επιμένει και ο έμπειρος Γούπος που έτοιμος διώχνει την μπάλα.
70’: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους Ελασσονίτες, όταν το δυνατό σουτ του Ματούλα βρίσκει το δεξί δοκάρι της εστίας του Αγγελοχωρίου και στη συνέχεια το νέο σουτ του «φρέσκου» Ιγγλέζου φεύγει μόλις άουτ.
86’: Η πίεση του Π.Ο.Ε. καρποφορεί, όταν το κοντινό σουτ του Ιγγλέζου βρίσκει δίχτυα, γράφοντας το 1-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.
89’: Μεγάλη ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε. να «γυρίσει» το σκορ και τον αγώνα, αλλά ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος λέει «όχι».
Τη διαιτητική «τριπλέτα» αποτελούσαν οι κ. Ασλανίδης Γ., Τραούδας Αντ. και η κ. Τσικλητάρη Δημ. (Πιερίας).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Νίκος Φώλλας): Γούπος, Κακάμης, Νταμπώσης (75’ Κουκούλης), Λαγός, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης, Καραγκούνης (81’ Βλαχάκης), Καγκελίδης (59’ Ιγγλέζος), Κωστούλας, Φυτόπουλος, Ματούλας.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΧΩΡΙΟΥ (Κώστας Γαλτσίδης): Παπαδόπουλος, Πολυζάς, Νικολαΐδης, Κιουλτζόπουλος (75’ Μουρατίδης),Ιωσιφίδης, Νικολίτσας Σπ., Νικολίτσας Γ., Thellier (56’ Μελικιώτης), Μετάι, Θεοδωρίδης (75’ Φροσύνης), Κατσιάκης (71’ Πορτοκαλάς).